Nefes darlığı ile başvuran ve normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu olan hipertansif hastaların speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Speckle tracki̇ng echocardi̇ographi̇c evaluati̇on of hypertensi̇ve pati̇ents presenti̇ng wi̇th normal systoli̇c functi̇ons and dyspnea
  1. Tez No: 452940
  2. Yazar: MEHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç- Kalp yetersizliğine, kanın pompalanmasında kusura yol açan bir sistolik fonksiyon anormalliği veya ventriküler dolumda kusura yol açan bir diyastolik fonksiyon anormalliği neden olabilir. Kalp yetersizliği kliniği ile başvuran hastaların önemli bir kısmında ekokardiyografi ile LV sistolik fonksiyonları korunmuş iken diyastolik fonksiyonlar bozulmuş olarak saptanır. Otomatik işlevsel görüntüleme (AFI), pik sistolik strainin değerlendirilebildiği yeni bir speckle tracking ekokardiyografi (STE) tekniğidir. Bu çalışmada nefes darlığı şikayeti ile başvuran, ejeksiyon fraksiyonu normal olup diyastolik disfonksiyon saptanan hipertansif hastalarda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının STE ile değerlendirilmesi ve bu hastalarda KPET' de elde edilen VO2 maksimum değerlerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Metod- Çalışmaya nefes darlığı şikayeti ile başvuran, ekokardiyografisinde korunmuş LV sistolik fonksiyonları ve diyastolik disfonksiyonu olan hipertansif 50 hasta ve 20 sağlıklı kontrol alındı. Tüm olgularda ekokardiyografi görüntüleri kaydedilerek bu görüntüler üzerinden AFI yöntemi ile pik sistolik strain değerlendirildi. Aynı zamanda KPET uygulanarak VO2 maks değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background- Heart failure may result from a systolic or diastolic function abnormality that may cause pump failure or abnormal ventricular filling, respectively. A significant proportion of patients presenting with heart failure symptoms have diastolic dysfunction with preserved left ventricular systolic functions. Automatic functional imaging is a new speckle tracking echocardiography (STE) technique that investigates peak systolic strain. In this study, evaluation of left ventricular systolic functions with STE and comparison of VO2 maximum values with control group were aimed in hypertensive patients with normal systolic and impaired diastolic functions presenting with dyspnea.Methods- Fifty hypertensive patients presenting with dyspnea, preserved left ventricular systolic functions and diastolic dysfunction on echocardiography and 20 healthy persons were included to the study. Echocardiographic images were stored in all individuals and peak systolic strain was evaluated with automatic functional imaging. VO2 maximum values were measured with cardiopulmonary exercise testing (CPET).