Perkütan nefrolitotomi öncesi siprofloksasin ve seftriakson antibiyotik proflaksisinin enfeksiyon ve ürosepsis yönünden karşılaştırılması
Before percutaneous nephrolithotomy, comparison of ciprofloxacin and ceftriaxone antibiotic prophylaxis of infection and urosepsis
  1. Tez No: 289018
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Böbrek taşlarının tedavisinde bir yöntem olan perkütan nefrolitotomi ameliyatı öncesi profilakside uygun antibiyotiğin seçimi ve ideal profilaksinin ne süreyle olması gerektiği amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Hiçbir dahili problemi olmayan ,preop idrar kültürü steril olan PNL yapılan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda hastalar öncelikle antibiyotik grubuna göre siprofloksasin ve seftriakson grupları olarak ikiye ayrıldı. Daha sonra hastalar seçilen antibiotik grubuna göre kendi içinde üç subgruba ayrıldı. Birinci gruba seçilen antibiyotikten preop tek doz verilirken post-op antibiyotik verilmedi,ikinci gruba seçilen antibiyotikten preop tek doz verilirken post-op 12 .saatte verilen doz tekrarlandıkdan sonra kesildi ,üçünçü gruba ise preop tek doz verildikten sonra nefrostomi kateteri çekilinceye kadar günlük dozda antibiyotik devam ettirildi.Çalışmamızda antibiyotik grupları ve onun subgrupları arasında enfeksiyon oranları karşılaştırıldı. Ayrıca elde edilen postop idrar kültürü, taş kültürü, pelvik sistem kültürü gibi mikroorganizmalar ışığında ve operasyon esnasında SIRS kriterlerini etkileyebilecek prediktif parametreler göz önünde bulundurularak, postop dönemdeki SIRS oranlarına göre, uygun antibiyotik seçimi ve proflaksi süresi araştırıldı.Bulgular: Çalışmamızdaki SIRS oranlarına baktığımızda siprofloksasin 1.grupta 1(%2,2) hastada, 2.grupta 2(%4,4) hastada, 3.grupta 4(%8,8) hastada olmak üzere siprofloksasin grubunda toplam 7(%15,5) hastada SIRS görülmüştür. Seftriakson 1.grupta 2(%4,4) hastada, 3.grupta 2(%4,4) hastada olmak üzere seftiriakson grubunda toplam 4(%8,8) hastada SIRS tespit edilirken 2.grup seftriakson grubunda hiçbir hastada SIRS tespit edilmemiştir.Çıkan sonuçlar neticesinde siprofloksasin ve seftriakson antibiyotik grupları arasında SIRS açısından istatistiksel olarak fark görülmemiştir(p=0.52). Beraberinde her iki antibiyotiğin subgrubları arasında da istatistiksel olarak fark görülmemiştir(CİPp=0.306, CTX p=0.334). Antibiyotik gruplarının 1. ve 2. grupları kısa dönem 3. grupları ise uzun dönem kabul edildiğinde yine her iki antibiyotiğin kısa ve uzun dönemleri arasında da SIRS açısından istatistiksel fark bulunamamıştır(CİP p=0.19,CTX p=0.59).Sonuç: Çalışma neticesinde Siprofloksasin ve Seftriakson grupları arasında SIRS açısından istatistiksel fark görülmemiştir. Fakat siprofloksasin grubunda SIRS'ın göreceli olarak fazla görülmesi, ürosepsis kabul ettiğimiz 3 olgunun siprofloksasin grubunda olması ve mikroorganizmaların antibiyotik duyarlılıklarına baktığımızda, seftriaksonun tercih edilmesi daha makul görülmektedir. Ayrıca antibiyotiklerin uzun ve kısa dönem profilaksileri arasında fark olmadığından, enfeksiyon riskini ön görmediğimiz hastalarda, kısa dönem profilaksiyi tercih etmemiz uygunsuz antibiyotik kullanılmaması yönünden önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to select the appropriate antibiotics in prophylaxis and how long it should take the ideal prophylaxis, before surgery of percutaneous nephrolithotomy which is a method in the treatment of kidney stones.Materials and Methods: 90 patients without any internal problems and whose preoperative urine culture is sterile were included in the study. In our study, firstly, patients were divided into two groups one of which was ciprofloxacin and the other one was ceftriaxone, according to the antibiotic group. After then, patients were divided into three subgroups according to the selected group of antibiotics. The patients in the first group were given a single dose of preoperative antibiotic which was selected, but not post-op antibiotic. The patients in the second group were given a single dose of preoperative antibiotic which was selected, and post-op dose given on the twelfth hour was cut after repeated. After giving a single preoperative dose to the patients in the third group, daily dose of antibiotic was continued until nephrostomy catheter interrupted.In our study, infection rates between antibiotic groups and its subgroups were compared. Besides, in the light of microorganisms obtained such as postoperative urine culture, stone culture and pelvic system culture and considering the predictive parameters which can affect SIRS criteria during the operation, appropriate selection of antibiotics and duration of prophylaxis were researched according to SIRS rates seen in the postoperative period.Findings: When we look at the rates of SIRS rates in our study, SIRS was observed in 7 patients (15,5%) in total in the group of ciprofloxacin (in the first group 1 patient (2,2%), in the second group 2 patients (4,4%) and in the third group 4 patients (8,8%)). SIRS was observed in 4 patients (%8,8) in total in the group of ceftriaxone, in the first group 1 patient (4,4%), in the third group 2 patient (4,4%), but in the second group of ceftriaxone none of the patiens were observed SIRS.As a result, statistically no difference was found in terms of SIRS between ciprofloxacin and ceftriaxone groups of antibiotics (p=0,52). At the same time, statistically no difference was seen amongst the subgroups of each of two antibiotics (CİP p=0,306,CTX p=0,334). In the same way, when the first and the second groups of antibiotic groups are accepted as short term and the third group is accepted as long term, in terms of SIRS, statistically no difference was found between short and long periods of each of two antibiotics (CİP p=0.19,CTX p=0.59).Result: As a result of the study, in terms of SIRS, statistically no difference was found between the groups of ciprofloxacin and ceftriaxone. However, when we look at seeing relatively more SIRS in the group of ciprofloxacin, all the phenomena that we accepted as urosepsis being in the group of ciprofloxacin and antibiotic susceptibility of microorganisms, preferring ceftriaxone seems to be more reasonable. Besides, since there is no difference between short and long periods of antibiotics, for the patients who do not have the risk of infection, that we prefer the short term prophylaxis will be important in terms of not using the inappropriate antibiotics.