Meme kanserlerinde meme başı tutulum oranları
Nipple involvement rate in breast cancer
  1. Tez No: 289020
  2. Yazar: ŞABAN BÜLENT YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN OK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Meme kanseri nedeni ile deri koruyucu mastektomi yapılacak hastalarda meme başı (MB) tutulumunu ve etkili faktörleri belirlemek.Materyal metod: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD'da 2005-2010 yılları arasında meme kanseri nedeni ile modifiye radikal mastektomi yapılan 345 hastanın dosyaları, patoloji ve görüntüleme raporları geriye dönük olarak incelendi. Tümör boyutu, tümör-MB mesafesi, histolojik evre, C-erbB2 durumu, östrojen ve progesteron reseptör durumu, lenfovasküler invazyon, aksiller lenf bezleri tutulumu ve MB tutulumu değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS-15.0 programı ile yapıldı. Verilerin karşılaştırılmasında ki-kare analizleri ve ikili (binary) lojistik regresyon analizi kullanıldı. Lezyonun MB'na olan mesafesi için kesim noktasının (Cut-off) bulunmasında Reciever Operating Characteristic (ROC) eğrisi analizi kullanıldı.Bulgular: Araştırılan 345 meme kanserli hastanın 27 (%7.8)'inde MB tutulmuş idi. Tümör tipi, tümör boyutu, histolojik evre, C-erbB2, östrojen (ÖR) ve progesteron (PR) reseptörleri ve lenfovasküler invazyon MB tutulumuna etkili bulunmadı (p>0.05). MB tutulumu olan 27 (%7.8) hastanın 23 (%85.2)'ünde aksilla metastazı mevcuttu (p=0.034). Tüm mastektomi yapılanlarda aksilla metastazı ise 229 (%66.4) idi. Lezyonun MB'na olan mesafesine bakıldığında MB tutulumu olan 27 olgunun 13 (%48.1) tanesinde lezyon 10-19 mm arasında yerleşmişti.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine nipple involvement and affecting factors in patients undergoing skin sparing mastectomy due to breast cancer.Materials and Methods: Medical records, pathology and imaging reports were retrospectively reviewed in patients who underwent modified radical mastectomy due to breast cancer between 2005 and 2010 at General Surgery Department of Erciyes University. The following factors were assessed: tumor size, distance from tumor to nipple, histological grade, C-erbB2 status, estrogen and progesterone status, lymphovascular invasion, axillary lymph node involvement and nipple involvement. Data analysis was performed by using SPSS version 15.0 software. Chi-square and binary logistic regression analysis were used to compare data. Receiver Operating Characteristics (ROC) curve was used to find a cut-off point for distance from lesion to nipple.Findings: Of the 345 patients with breast cancer reviewed, nipple was involved in 27 patients (7.8%). Tumor type, tumor size, histological grade, C-erbB2, estrogen and progesterone receptors and lymphovascular invasion were found to have no effect (p>0.05). There was axillary metastasis in 23 (85.2%) of 27 patients with nipple involvement (p=0.034). When distance from the lesion to nipple was considered, lesion was localized at the 10-19 mm distance interval from lesion in 13 (48.1%) of the 27 cases with nipple involvement.