Tavşanda artifisyel olarak perfüze edilen serbest flep yaşamının araştırılması
The experimental study of artificially perfused free flap survival in the rabbit
  1. Tez No: 289021
  2. Yazar: ONURKAN İDACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Serbest flep cerrahisinde alıcı bölgedeki damarların durumu bazen anatomik, bazen de tümör invazyonu, cerrahi işlem, radyoterapi gibi kazanılmış faktörlerden dolayı anastomoz için uygun olmayabilir. Ayrıca serbest fleple onarım ameliyatları damarların anastomozu için çoğu kere mikrocerrahi gerektirdiğinden oldukça fazla zaman alan, yüksek maliyetli, zahmetli ve komplikasyonlara açık bir işlemdir. Bu çalışmanın amacı alıcı alanda damar yokluğu veya yetersizliğinde, geçici, artifisyel bir düzenekle, alıcı yataktan gerçekleşecek olan revaskülarizasyon flebin beslenmesini sağlayacak düzeye gelene kadar flebin yaşamasının mümkün olabileceği hipotezini sınamaktır.Gereç ve Yöntem: Yeni Zelanda cinsi ondört tavşanın skapula kaudolateralinden 5x5 cm boyutlarında, torakodorsal arterin deri perforatörlerinden beslenen serbest deri ada flebi oluşturuldu. Çalışma grubundaki on hayvanda fleplerin arter ve veni kanüle edilip bir infüzyon pompası aracılığıyla 5cc/saat insan plazması ile perfüzyonu sağlanarak flepler alıcı alana dikildi. Kontrol grubundaki 4 hayvanda ise flepler oluşturulup perfüzyon sağlanmaksızın alıcı alana dikildi.Bulgular: Deneklerin, klinik olarak flep vitalitesinin sağlandığının tespit edilmesine izin verecek kadar uzun yaşamamalarına rağmen histopatolojik incelemede çalışma grubundaki flep dokusunun altıncı güne kadar vital olduğu, kontrol grubundaki kompoze greft şeklinde takip edilen dokunun ise üçüncü günden sonra nekroze olduğu görüldü.Sonuç: Çalışma modelimizde insan plazması ile yapılan suni flep perfüzyonu, dokunun canlı kalma süresini perfüzyon yapılmayan kontrol grubuna göre uzatmıştır. Bu sonuç, daha ileri çalışmalarla tamamlanarak serbest flep aktarımında yeni ufuklar açmaya gebe bir sürecin başlangıcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In free flap surgery, conditions of recipient vessels are not always appropriate for anastomosis because of anatomical factors or acquired features like tumoral invasion, surgical treatment or radiotherapy. Furthermore free flap surgery is time consuming, expensive, demanding and more exposed to complications. The aim of this study is to test the hypothesis of maintaining free flap perfusion in problematic conditions of recipient vessels with a temporary artificial system until revascularization is adequate for flap vitality.Materials and Methods: We studied a total of 14 rabbits divided into two groups of control (4 animals) and study (10 animals). A free skin island flap in a dimension of 5x5 cm supplied by skin perforators from the thoracodorsal artery was elevated from scapula caudolateral region. The artery and vein of study group flaps were cannulated and a 5cc/hour of human plasma infusion was started with an infusion pump prior to fixation of the flap to the donor site. In control group, the flaps were designed and sutured to the donor area without perfusion.Results: The animals were not alive long enough to analyse maintanence of clinical flap vitality, however, it is assessed that flap tissues in the control group were vital up to postsurgical 6th day while composite graft like tissues in control group resulted in necrosis after day 3 in histopathological examination.Conclusion: Our study model proves that artificial flap perfusion model with human plasma extends the duration of tissue vitality compared to non-perfusion control group. This result could be fulfilled with further investigations and may be the beginning of opening up new frontiers for greater innovations.