Profesyonel ve amatör liglerde dereceye giren takımlardaki futbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of certain physical and physiological parameters of footballers playing at teams that have come out in professional and amateur leagues
- Tez No: 289036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; kendi liglerinde dereceye girmiş profesyonel ve amatör futbol takımlarının müsabaka dönemi boyunca yapmış oldukları düzenli antrenmanlar sonucunda; futbolcuların ulaşmış oldukları performansla birlikte bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerin belirlenmesi suretiyle profesyonel futbolcular ile amatör futbolcuların fiziksel ve fizyolojik özelliklerinde farklılık olup olmadığının tespiti ve değerlendirilmesidir.Araştırmaya; Türkiye 3. Futbol Liginde yer alan, Tavşanlı Linyitspor Kulübündeki 21 profesyonel futbolcu ve Kütahya Süper Amatör Liginde yer alan, Dumlupınar Üniversitesi Spor Kulübündeki 22 amatör futbolcu olmak üzere 43 sporcu katılmıştır.Araştırmaya katılan profesyonel ve amatör futbolculara yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, uzan eriş, illinois çeviklik testi, 30 metre sürat, dikey sıçrama, sırt ve bacak kuvveti, sağ ve sol el kavrama kuvveti ve vücut yağ yüzdesi ölçümleri yapılmıştır. İki grup arasındaki fiziksel ve fizyolojik parametrelerin karşılaştırılması için; SPSS 15.00 paket programında ?=0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız t testi uygulandı.İki grup arasındaki ölçümlerde yaş farkının anlamlı olduğu bulunmuştur (p0,05).İki grup arasındaki ölçüm değerlerinde uzan eriş, illinois çeviklik testi, dikey sıçrama, sırt ve bacak kuvveti ve vücut yağ yüzdesi ölçümlerindeki farkın anlamsız olduğu bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to find out and evaluate whether there occurred differences in physical and physiological features of professional footballers and those of amateur footballers by means of determining the performance as well as certain physical and physiological parameters footballers attained at the end of trainings that professional and amateur football teams, which are among the top rank in their own leagues, went into during the whole contest period.The research involves the participation of 43 footballers in total, consisting of 21 professional footballers from Tavşanlı Linyitspor Club playing in the Third Division of Turkish Football League and, 22 amateur footballers from Dumlupınar University Sports Club playing in Kütahya Super Amateur League.The amateur and professional footballers involved in the research have been gone through age, length, body weight, stretch reach, Illinois agility test, speed at 30 meters, vertical jump, back and leg strength, right and left hand grasp strength and body fat percentage measurements. In order to compare physical and physiological parameters between the two groups, independent t test was applied at ?=0.05 significance level in SPSS 15.00 package program.It has been found out that in measurements between the two groups, the difference in age is significant (p0.05).In measurement values between the two groups, the difference attained in the measurements of stretch reach, Illinois agility test, vertical jump, back and leg strength and body fat percentage have been found insignificant (p>0.05).