Sporun Emniyet Teşkilatı'nda görev yapan çevik kuvvet polislerinin stres düzeyleri üzerinde etkisinin araştırılması
Effects of sport activities on polices working at police services as square defencers
  1. Tez No: 289040
  2. Yazar: SEMİH UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz toplumlarının en önemli sorunlarından birisi hak ve özgürlüklerin kullanımıdır. Bireyler hak ve özgürlüklerini kullanırken diğer bireylerin alanlarına müdahale edebilir. Bunun önlenmesi için sürekli olarak emniyet güçlerine gereksinim vardır. Yaptıkları görev nedeni ile sürekli olarak stres altında olan emniyet çalışanları arasında da, toplumsal olaylarda görev yapan çevik kuvvet polisleri en fazla strese maruz kalan kesimi oluşturmaktadır. Öte yandan sportif faaliyetlerde bulunmanın mesleki stresi azaltıcı yönde etkilerinin olduğunu gösteren birçok çalışma mevcuttur. Yapılan bu çalışmada, emniyet güçlerinde görev yapan çevik kuvvet polislerinin Maslach stres ölçeğine göre aldıkları puanlar ile polislerin spor yapma durumları ve demografik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma kapsamında rastgele seçim yöntemi ile belirlenen Kütahya ve Urfa ilinde görev yapan 118 çevik kuvvet polisi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Anket formundan elde edilen veriler istatistiki analiz için SPSS 17.0 for Windows paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre düzenli olarak sportif faaliyetlere katıldığını belirten polislerin stres düzeyleri düzenli olarak spor yapmayan meslektaşlarına göre daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problem of our society is using of rights and freedoms. Individuals may force others as using of these rights and freedoms. In order to get rid of this situation, military forces are continuously required. Because of their vacation, swift forces of security forces are most stressed branch. On the other hand, there are evidences that sport decreases bad effects of stress an individuals. In this study, Maslach stres Inventory was used to determine stres levels of polices, afterwards relation of them with demographic properties and sport attempting situation were evaluated. In order to do this, 118 swift security forces at Kutahya and Urfa were selected and they subjected to survey. Data collected from survey was subjected to SPSS 17.0 for Windows. Analysis results show that all three stress levels of polices which attempt sport commontaries were lower then others who do not attempt.