Kılıç epe ve flöre dallarında üst düzeyde spor yapan bayan ve erkek eskrimcilerin temel biyomotor dayanıklılık ve vücut yağ yüzdelerinin araştırılması
Researching basic biomotor, endurance and body fat percentage of elite men and women fencers attending high level sport whose branches are epee, foil and sabre.
- Tez No: 289054
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı; Üst düzeyde spor yapan bayan ve erkek eskrimcilerin temel biyomotor, dayanıklılık, reaksiyon zamanı ve vücut yağ yüzdelerinin araştırılmasıdır.Bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı ve Eskrim Federasyonu tarafından 2010 yılı içersinde düzenlenen Türkiye Şampiyonalarına epe, flöre ve kılıç dallarında katılan yıldız ve genç eskrimciler çalışma evreni olarak belirlendi. 2010 Yılı Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenen şampiyonalara katılan Yıldızlar kategorisinde 60'ı yıldız (24 kız, 36 erkek) ve 60'ı genç (34 kız, 26 erkek) olmak üzere 120 sporcu çalışma grubu olarak belirlendi. Çalışmaya gönüllü olarak kılıç dalında 41 (23 kız, 18 erkek), epe dalında 43 (18 kız, 25 erkek) ve flöre dalında 36 (17 kız, 19 erkek) denek gönüllü olarak katıldı. Araştırma kapsamında bayan ve erkek eskrimcilerin temel biyomotor, dayanıklılık, reaksiyon zamanı ve vücut yağ yüzdeleri belirlemeye yönelik ölçümler alındı. Biyomotor testler için deneklerin; 20 metre Koşu, Uzan Eriş Testi, Dinamik çabukluk testi, Sağ- Sol El Kavrama Testi, Dikey Sıçrama, Durarak Uzun Atlama ölçümleri alındı. Deneklerin dayanıklılıklarını belirlemek için shuttle-run testi uygulandı. Sport Expert marka MPS-501 (multi purpose system) aleti ile deneklerin reaksiyon süreleri belirlendi. Deneklerin vücut yağ yüzdelerini belirlemek için Pazu (Biseps), Arka kol (Triseps), Kürek kemiği altı (Sub-Skapula) ve Kalça üstü (Supra-Illiak) bölgelerinden antropometrik ölçümler alındı. Vücut Yağ yüzdelerini hesaplamada Durnin Womersley formülü uygulandı. İstatik yöntem olarak iki grup arasındaki farklılıkları belirlemede ? =0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için t-testi, eskrim dalları arasındaki farklılıkları belirlemede tek yönlü varyans analizi, eskrim dalı-cinsiyet-yaş grubuna bağlı farklılıkları belirlemede ise ? =0.05 anlamlılık düzeyinde çift yönlü varyans analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; researching basic biomotor, endurance and body fat percentage of elite men and women fencers attending high level sport whose branches are epee, foil and sabre.In this research star and young fencers attending epee, foil and sabre branches of Turkey Championships held by National Education Ministry and Fencing Federation in 2010, determined as study population. 60 star fencers (24 girls and 36 boys) and 60 young fencers (34 girls and 26 boys) totally 120 sportsman attending Championships held April and May months in 2010 year determined as study group. 41 fencer (23 girls, 18 boys) in sabre branch, 43 fencer (18 girls, 25 boys) in epee branch, 36 fencer (17 girls, 19 boys) in foil branch voluntarily participated in this study. Within study a set of measurements performed for determining basic biomotor, endurance, reaction time and body fat percentages of male and female fencers. For Biomotor tests; 20 meter running, sit & reach test, dynamic agility test, right-left hand grip test, vertical jump test and standing long jump test were performed by subjects and measurements taken by researcher. To determine endurance level of subjects shuttle run test were performed. Reaction time rates of subjects determined with Sport Expert marked MPS-501 (multi purpose system) equipment. To determine body fat percentages, anthropometric measurements was taken from subjects? Biceps, Triceps, Sub-Scapula and Supra-Illiak sites. Durnin Womersley Formula applied to calculate body fat percentages.As a statistical method, To determine differences between two groups, İndependent Samples T-Test, to determine differences between fencing branches One Way Anova, to determine differences based on fencing branch-gender-age group, Two Way Anova was performed in the level of significant ? =0.05.