Ötiroid ve subklinik hipotiroidili Hashimoto hastalığında oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress in patients with euthyroidism and with subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 289094
  2. Yazar: SATI SENA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ALİ ÇIKRIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ötiroid Hashimoto (EH) ve subklinik hipotiroid Hashimoto(SHH) hastalığında oksidatif stres hakkında yeterli bilgi yoktur. EH ve SHH hastalarında oksidatif stresi şimdiye kadar bu tür çalışmalarda kullanılmamış oksidatif stres testleri ile araştırdık. Ayrıca Hashimoto hastalığı ile PON1 fenotipi arasında ilişki olup olmadığını değerlendirdik.Materyal ve Metot: 35 EH (34 kadın,1erkek), 33 SHH hastası (29 kadın,4 erkek) ve 38 kontrol (34 kadın,4 erkek) çalışmaya alındı. Kapsamlı biyokimya, rutin kan analizleri ve total antioksidan status (TAS), total oksidan status (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI), arilesteraz(ARE), paraoksonaz (PON) , lipit hidroperoksit (LOOHs) ölçümleri yapıldı. Ayrıca PON1 fenotiplemesi yapıldı.Bulgular: TOS ve OSİ, EH ve SHH hastalarında kontrol grubundan anlamlı olarak olarak daha yüksekti (TOS için p=0.005, p=0.004; OSI için p=
Özet (Çeviri)
Objective: There is not sufficient data about oxidative stress in euthyroid Hashimoto (EH) and subclinical hypothyroid Hashimoto (SHH) disease . We studied oxidative stress with more oxidative stress tests in EH and SHH patients and assessed whether there is an association betweeen Hashimoto disease and PON1 phenotype.Materials and Method: 35 EH and SHH patients and 38 control was included to the study. Comprehensive biochemistry, routine blood analysis, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI), arilesterase (ARE) paraxonase (PON), lipid hidroperoxide (LOOHs) were measured, and PON1 phenotype was determinated.Result: The levels of TOS and OSI increased significantly in patients with EH and SHH when compared with the control group (for TOS p = 0.005, p = 0.004; for OSI p =