Abdominal çok kesitli bilgisayarlı tomografide saptanan venöz varyasyonlar
The common venous variations in abdominal multislice computed tomography
  1. Tez No: 289095
  2. Yazar: NURİ HAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç : Venöz varyasyonlar genel olarak asemptomatiktir. Venöz varyasyonların önceden tespiti, cerrahi ve girişimsel işlemlerde ortaya çıkabilecek olası komplikasyonların önlenmesi ve azaltılması nedeniyle önemlidir. Amacımız rutin intravenöz (İV) kontrastlı abdominal çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) incelemelerinde portal ven (PV) sisteminde, vena kava inferior (İVC) ve dallarında varyasyon tiplerinin, prevalansının ve cinsiyete göre dağılımının ileri görüntü işleme teknikleri kullanarak belirlemektir.Materyal ve Metot : Çalışmamızda hastanemizde 471 hastanın rutin olarak çekilen İV kontrastlı abdominal ÇKBT tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. Değerlendirmeye esas olan venöz faz görüntüleri İV kontrast madde verilmesini takiben 65.saniyede, ortalama 0,838 pitch değeri kullanılarak, 0.5 mm kolimasyon ile elde edildi. Görüntüler maksimum intensity projection, multiplanar rekonstrüksiyon ve volume rendering gibi ileri görüntü işleme yöntemleri kullanılarak değerlendirildi.Bulgular : Toplam 471 hastanın, 2'sinde (% 0,4) İVC varyasyonu, 122'sinde (% 25,9 ) hepatik ven varyasyonu, 123'ünde (% 26,1) hepatik venin İVC'ye açılım farklılığı, 162'sinde (% 34,4) renal ven varyasyonu, 138'inde (% 29,3) portal ven varyasyonu, 217 kadın hastanın 33'ünde (% 15,2) overyan venin sağ renal vene açılım anomalisi, 254 erkek hastanın 30'unda (% 11,8) testiküler venin sağ renal vene açılım anomalisi saptandı.Sonuç : Portal ven sisteminde ve inferior vena kava dallarında varyasyon prevalansı oldukça yüksektir. Rutin abdominal ÇKBT ve kullanılan ileri görüntü işleme yöntemleri bu varyasyonları iyi bir şekilde göstermektedir. Klinik önemi bulunan varyasyonları rutin ÇKBT raporlanmasında belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective : In general, the venous variations are asymptomatic. Determination of these variations previously before abdominal surgery and interventional procedures is important because of prevention and reduction of the potential complications. Our aim is to determine the types, prevalance and distribution according to gender of portal vein system and IVC and its branches by using advanced image processing tecniques at routine abdominal multislice compıuted tomography (MDCT) with intravenous contrast agent.Materials and Method : In our study, 471 patients who underwent routine IV contrast-enhanced abdominal MDCT examinations were retrospectively evaluated. The venous phase images were taken on 65. second. We used 0,838 average pitch and o,5 mm collimation. We evaluted the images by using advanced image processing such as maximum intensity projection images, multiplanar reconstruction and volume rendering.Result : In total 471 patients, in 2 patients (0.4 %) variation of IVC, in 122 patients (25.9 %) variation of hepatic vein, in 123 patients (26.1 %) difference in the opening of hepatic vein to İVC, in 162 patients ( 34.4%) variation of the renal vein, 138 patients (29.3%) variation of the portal vein; In 217 female patients, in 33 patients (% 15,2) anomalous openig of right ovarian vein to right renal vein, in 254 male patients, in 30 patients (% 11,8 ) anomalous opening of right testicular vein to right renal vein were detected.Conclusion : The prevelance of variation in branches of the portal vein system and the inferior vena cava are very high. Advanced image processing methods and routine abdominal MDCT can show these variations very well. We should be specified on these variations which have the clinical significance on reporting.