Çocukluk çağı sepsisinde koagülasyon bozukluklarının değerlendirilmesinde Tromboelastometri ve serbest trombin düzeyi ölçümünün yeri
Evaluate the roles of Thromboelastography (TEG) and Thrombin generation assay (TGA) tests for coagulation abnormalities in the pediatric patients with sepsis.
  1. Tez No: 289096
  2. Yazar: OKAN TUĞRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sepsisli hastalarda çoklu organ yetmezliğinin ön görülmesinde koagülasyon sisteminin rutin tetkiklerine (Protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, fibrinojen gibi) ek olarak Tromboelastografi (TEG) ve Trombin generasyon testi (TGA) testlerinin rollerini ortaya koymayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne sepsis tanısı ile kabul edilen veya ünitede izlemi sırasında sepsis tanısı alan, 4 ay-18 yaş arasındaki hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların organ yetmezlikleri günlük PELOD (Peadiatric Logistic Organ Dysfunction) skoru ile değerlendirildi. Hastaların sepsis tanısı almasından sonraki ilk 3 saat içinde TEG ve TGA ile değerlendirilmek üzere kan örnekleri alındı. Bu laboratuvar ve klinik değerlendirme her hasta için sepsis bulguları kaybolsa da en az 3 gün, sepsis bulgularının devam ettiği durumlarda ise 5 gün süreyle her 24 saatte 1 tekrarlandı. Aynı değerlendirmeler hastaların iyileşmesi ve sepsis bulgularının tamamen kaybolması halinde tekrarlandı.Bulgular: Ağır sepsis, septik şok ve refrakter septik şok tablosundaki hastaların TEG-MA değerleri; sistemik inflamatuar yanıt sendromu(SIRS) ve sepsis tablosundaki hastaların değerlerinden anlamlı düşük saptandı. PELOD skoru >10 olan hastaların PZ, INR, TEG-K değerleri; PELOD skoru ?10 olan hastaların değerlerinden anlamlı olarak daha yüksek saptandı. PELOD skoru >10 olan hastaların TEG-MA, TGA-pik değerleri; PELOD skoru ?10 olan hastaların değerlerinden anlamlı olarak daha düşük saptandı. Hastaların PELOD skorundaki artış ile TEG-? açısı, TEG-MA, TGA-ETP, TGA-pik değerlerindeki azalma arasında anlamlı korelasyon saptandı. Çoklu organ yetmezliği (>2) olan hastaların TEG-MA, TGA-ETP, TGA-pik değerleri; 1 veya 2 organ yetmezliği olan hastaların değerlerinden anlamlı olarak daha düşük saptandı.Sonuç: Yoğun bakım ünitesinde sepsis tanısı alan, bilinen bir kanama ve tromboz öyküsü olmayan çocuklarda prospektif olarak yapılmış bu çalışmada, hastaların organ disfonksiyonları arttıkça pıhtı oluşmasının geciktiği, oluşan pıhtının miktar ve dayanıklılığının azaldığı gösterildi. Ancak rutin olarak kullanılan koagülasyon testleri (PZ, APTZ, INR) ile karşılaştırıldığında sepsisli çocukların yoğun bakım ünitesindeki kritik süreçlerinin izleminde herhangi bir üstünlüğün olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the roles of Thromboelastography (TEG) and Thrombin Generation Assay (TGA) tests for prediction of multi-organ failure in the pediatric patients with sepsis.Patients and Methods: This study was conducted in the Pediatric Intensive Care Unit of Ege University Children?s Hospital. Patients between the ages of 4 months to 18 years, who were admitted with the diagnosis of sepsis or who were diagnosed with sepsis while being admitted for different diseases were enrolled in to this prospective study. PELOD (Peadiatric Logistic Organ Dysfunction) score system was used to assess the organ dysfunction status of the study patients on a daily basis. Blood samples were collected from all patients enrolled in the study within the first 3 hours of sepsis diagnoses. Consecutive blood samples were obtained daily for at least three days in patients whose symptoms resolve and at least for 5 days in patients with persistent symptoms. The same evaluations were repeated after full recovery of the sepsis symptoms.Results: TEG-MA values of patients with severe sepsis, septic shock and refractory septic shock were significantly lower than the patients with SIRS (Systemic Inflammatory Response Syndrome) or sepsis. Patients with PELOD scores >10, had significantly higher PT, INR and TEG-K values and significantly lower TEG-MA, TGA-peak values compared to patients with PELOD scores ?10. Increased PELOD scores were correlated with the decreased TEG-? angle, TEG-MA, TGA-ETP and TGA-peak values. Patients with multi-organ failure (> 2 organ failure at least) had significantly lower TEG-MA, TGA-ETP and TGA-peak values compared to patients with one or two organ failure.Conclusion: In this prospective study accomplished in the pediatric intensive care patients with sepsis who did not have any history of bleeding or thrombotic disorder, clot formation was delayed, amount and strength of cloth was decreased with the increased number of organ failure.