Kolorektal kanserlerin karaciğer metastazlarında hepatik rezeksiyon uygulanan hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin incelenmesi
Analysis of prognostic factors affecting survival after hepatic resection for colorectal liver metastases
  1. Tez No: 289097
  2. Yazar: OSMAN BOZBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kolorektal kanser en sık görülen malignitelerden biridir ve hastalığın seyri sırasında hastaların %50'sinde karaciğer metastazı gelişir. Kolorektal kanserlerin karaciğer metastazlarında hepatik rezeksiyon en etkili tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı kolorektal kanserlerin karaciğer metastazında hepatik rezeksiyon uygulanan hastalarda sağkalımı etkileyen faktörlerin ortaya konmasıdır. 2003-2009 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda kolorektal kanserin karaciğer metastazı nedeniyle hepatik rezeksiyon uygulanmış olan 62 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel yöntem olarak Kaplan-Meier sağkalım analizi ve Cox-Mantel Logrank Testi kullanıldı. Sağkalıma etkisini araştırdığımız değişkenler yaş, cinsiyet, primer tümörün yerleşimi, primer tümörün invazyon derinliği(T-skoru), lenf nodu durumu, kolorektal ve hepatik cerrahiler arası süre, operasyon öncesi CEA,Ca19-9, serum albumin düzeyi ve lenfosit sayısı, operasyonu yapan cerrahın deneyimi, metastazın çapı, metastaz sayısı, metastazın yerleşimi(unilober/bilober), cerrahi rezeksiyonun genişliği ve cerrahi sınır idi. Hastanın yaşı, lenf nodu tutulumu, bilober karaciğer metastazı varlığı ve cerrahi sınırda tümör varlığı sağkalıma etkili faktörler olarak belirlendi. Sonuçlarımız literatürdeki verileri destekler nitelikteydi. Özellikle cerrahi sınırda tümör olmayan hastalarda cerrahi sınır uzaklığının 1 cm'nin üstünde yada altında olmasının sağkalıma etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common malignancies and 50% of affected patients will develop liver metastases during the course of their disease. Hepatectomy is recommended as the most effective therapy for liver metastases from colorectal cancer.The aim of this study is to determine the factors affecting survival, following hepatic resection for liver metastasis from colorectal carcinoma. From database of Ege University Faculty of Medicine General Surgery Department , a total of 62 patients who had undergone hepatic resection for colorectal liver metastases between 2003 and 2009 were retrospectively identified. Survival curves were plotted using the Kaplan?Meier method. Analysis of factors thought to influence survival was then made using Cox-Mantel Logrank test. Criteria studied consisted of age, sex, primary tumor location, T-status, nodal status, time between colorectal and hepatic resection,preoperative CEA,CA 19-9,albumin and lymphocyte levels, experience of the surgeon, diameter and number of liver metastases, location of metastases(unilober/bilober), extend of surgery and surgical margin. In univariate analysis patients? age, nodal status, bilober hepatic metastases and a positive resection margin were found to be predictors that could affect survival. Our results comparable with the results reported in the literature. Particularly, it is important that the width of negative resection margin does not effect survival.