Triple negatif meme kanserlerinde erken dönem uzak organ metastazı ve aksilla pozitifliği ilişkisi
Distant metastasis in early stage of Triple-negative breast cancer and relationship between axillary nodes positive
- Tez No: 289100
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
AMAÇ: Bu çalışma meme kanserinde triple negatif fenotipin ve aksiler metastazın erkendönemde, uzak organ metastazına olan etkisini değerlendirmek planlanmıştır. Bu hastaların;tümör özellikleri, aksilla tutulumu ve prognostik faktörleri analiz edilerek, operasyon sonrasıerken dönemde uzak organ metastazı ile ilişkisi araştırılmıştır.MATERYAL VE METOD: Operasyon öncesi,meme kanserli olup metastazı olmayan 91triple negatif (ER,PR ve c-erbB-2 negatif) ve 183 luminal B (ER,PR ve c-erbB-2 pozitif)hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Toplam 274 hastanın; 12, 24 ve 36. aytakiplerinde uzak organ metastazları incelenmiş ve prognostik parametreler ile birlikteistatistiksel olarak analiz edilmiştir.BULGULAR: Çalışmamızda triple negatif meme kanserlerinde, uzak organ metastazınındaha sık ve daha erken dönemde meydana cıktığı görülmüştür(36 aylık takipte triple negatifgrupta %20, luminal B grupta %9.1). Aksilla tutulumunun, tutulan nod sayısının ve tümörbüyüklüğünün erken dönemde görülen uzak organ metastazlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür.Otuzaltı aylık takipte metastazsız sağkalım oranı ise triple negatif grupta %80 ve luminal Bgrupta %90.9 `dur.SONUÇLAR: Triple negatif meme kanserinin özellikle uzak organ metastaz riskini, tanıdansonra erken dönemde artırararak prognoza olumsuz yönde etki eden bir parametre olduğusonucuna ulaşılmıştır. Bu sonucun triple negatif fenotipli meme kanserli hastaların tedavi vetakip yaklaşımlarında önemli rol oynayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: We tried to investigate the effect of triple-negative phenotype and axillary involvementon distant organ metastasis at early stage. By analyzing these patients? tumor characteristics,axillary involvement and tumor prognostic factors, we aimed to determine their relationshipwith post-operative distant metastases at early stage.MATERIAL AND METHOD: 91 Triple Receptor Negative (ER, PR and c-erbB-2negative)and 183 luminal B (ER, PR and c-erbB-2 positive) Non-metastatises (Preoperative) breastcancer patients? files were retrospectively. These 274 patients' distant organ metastases wereevaluated in their 12th, 24th and 36th month follow-ups and were statistically analyzed withprognostic parametersCONCLUSION: we saw in the study that distant organs metastasis in triple-negative breastcancer is more frequent and occured in earlier periods (20% for triple-negative patient groupin 36-month follow-up, 9.1% for the luminal B group). we witnessed that axillaryinvolvement, the number of involvement nod and tumor size is associated with the distantorgan metastasis at early stage. Metastasis-free survival rate of 36-month follow-up was 80%in triple negative group and 90.9% for the luminal B group.DISCUSSION: As a result, we concluded that Triple-negative phenotype was a parameterthat affected prognosis negatively by increasing the risk of distant organ metastasis, especiallyin the early period after diagnosis. we assume that this outcome will have an important role inthe treatment of the breast cancer patients with triple-negative phenotype and their follow-upapproachs.