Triple negatif meme kanserlerinin programlı ölüm ligandı-1 (PD-L1) ekspresyonu açısından değerlendirilmesi ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
Evaluation of programmed death ligandi-1 (PD-L1) expression in triple negative breast cancer and relationship between clinicopathological parameters
- Tez No: 481058
- Danışmanlar: DR. RAMAZAN UÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Triple negatif meme karsinomu (TNMK), östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve cerb-B2/Her2 ekspresyonu göstermeyen farklı morfolojilerde görülebilen meme kanserlerini içeren gruptur. Bu heterojen grup tümörler, genç kadınlarda görülme eğiliminde, agresif gidişli, erken dönem nüksler ile karakterize tümörlerdir. Hormonoterapi, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinden fayda görmezler. Bu tümör grubuna yönelik özgül bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Programlı ölüm ligandı-1 (PD-L1), doğal öldürücü hücreler, makrofajlar, myeloid dendritik hücreler, B hücreler, epitelyal hücreler ve vasküler endotelyal hücreler gibi çok sayıda normal doku hücresinde de bulunan, bazı tümörlerde immüniteden kaçış ile ilgili bir transmembran proteinidir. Son yıllarda klinik çalışmalarda programlı ölüm reseptörü (PD-1) /programlı ölüm ligandı (PD-L1) hedefe yönelik tedavisinin tek başına veya diğer tedavi modalitelerine kombine olarak agresif seyirli, ileri evre kanserlerde faydalı olduğu gösterilmiştir. Agresif seyirli TNMK'de de PD-1/PD-L1 hedefe yönelik tedavisinin etkisiyle ilgili çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda; Ocak 2009 ile Temmuz 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Patoloji Anabilim Dalında incelenmiş meme rezeksiyon materyallerinden ER, PR ve cerb-B2/Her2 ekspresyonu göstermeyen triple negatif özellikteki 61 olgu seçilmiştir. Bu vakaların PD-L1 ekspresyonu değerlendirilip, klinikopatolojik özellikleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda 61 TNMK olgusunun %37,7'sinde tümöral, %47,5'inde tümör mikroçevresinde PD-L1 ekspresyonu saptanmıştır. Olguların %68,9'u invaziv karsinom, özel olmayan tip (invaziv karsinom, NST) olup invaziv karsinom, NST olgularında %23,8, medüller karsinomda %83,3, metaplastik karsinomda %66,6 oranında tümöral PD-L1 ekspresyonu görülmüştür. PD-L1'in tümöral pozitifliği ile Ki-67 indeksi ve mikroçevredeki PD-L1 ekspresyonu arasında anlamlı ilişki mevcuttu. PD-L1'in mikroçevrede ekspresyonu ile patolojik evre ilişkili bulunmasına karşın, PD-L1 ekspresyonu ile yaş, tümör boyutu, histolojik ve nükleer derecesi, lenfovasküler invazyon (LVİ), duktal karsinoma in situ (DKİS) varlığı, nüks/metastaz, hastalıksız sağkalım arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Triple negative breast carcinomas (TNBC) are a group of tumors with various morphology. They don't show estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and cerb-B2/Her2 expression. These heterogeneous tumors are usually seen in young women and they have aggressive behaviour with early recurrences. They don't make use of hormonotherapy, chemotherapy and radiotherapy, so specific treatment modalities for these tumors have not been found yet. Programmed cell death ligand-1 (PD-L1) is a transmembrane protein, which locates on various normal tissue cells like natural killer cells, macrophages, myeloid dendritic cells, B lymphocytes, epithelial and vascular endothelial cells. It is also related to the escape of tumor cells from the immune system. Recently, clinical studies showed that the programmed death receptor (PD-1)/programmed cell death ligand-1 (PD-L1) targeted therapy is useful in aggressive and advanced stage tumors alone or combined with other treatment modalities. There are also many other studies investigating the PD-1/PD-L1 targeted therapy effect in TNBC. 61 cases without ER, PR and cerb-B2/Her2 expression are chosen from the breast resection materials examined in University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Health Practice and Research Center Pathology Department between January 2009 and July 2017. PD-L1 immunohistochemical study is applied. PD-L1 staining and its' relation to the clinicopathologic features are evaluated. PD-L1 expressions of 61 TNBC cases are 37,7% and 47,5% in tumor and microenvironment respectively. The general percentage of invasive carcinoma, NST is 68,9% and 23,8% of them have PD-L1 positivity in their tumor compartment. However, medullary carcinoma and metaplastic carcinoma cases have higher percentages of tumoral PD-L1 expression, 83,3% and 66,6% respectively. The PD-L1 tumoral positivity is also found to be related to both the Ki-67 proliferation rate and PD-L1 expression in the tumor microenvironment. Whereas the pathological stage is correlated with the PD-L1 positivity in the tumor microenvironment, no significant relationship is found between the other variables (age, tumor size, histological and nuclear grades, LVI, DCIS, recurrence/metastasis, disease-free survival) and PD-L1 microenvironment expression.