Dissinerjik defekasyonlu hastalarda biofeedback tedavisinin hayat kalitesi üzerine etkisi
The impact of biofeedback treatment over quality of quality of life for the dyssinerjic defecation patients
- Tez No: 289136
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kabızlık toplumda sık görülen gastrointestinal problemlerden biridir. Anal dissinerjiler fonksiyonel kabızlık nedenleri arasında %20 oranında bir yer tutmaktadır. Biofeedback tedavisi anal dissinerji tedavisinde manometrik bozukluğu düzeltmede etkinliği kanıtlanmış bir yöntem olmasına rağmen hayat kalitesi üzerindeki etkisini prospektif olarak değerlendiren bir araştırma mevcut değildir.Bu çalışma konstipasyon nedeniyle başvuran hastalar arasında anal dissinerji saptanan hastaların biofeedback tedavisi sonrası tedaviye cevabının ve hayat kalitesindeki değişimin araştırılması amacıyla planlanmıştır.Çalışmaya Roma III kriterlerine göre konstipasyonu olan hastalardan manometrik olarak anorektal dissinerji saptanan 32 hasta katılmış olup 12`si erkek (%37,5), 20'si kadın (%62,5) idi. Hastaların yaş ortalaması 43 + 16 (dağılım18-72) yıl olarak tesbit edildi. Bütün hastalara anorektal biyofeedback tedavisi uygulandı. Tedavi öncesinde ve tedaviden 1 ay sonrasında SF-36 hayat kalitesi ölçüm anket formları dolduruldu. Tedavi sonrasında fiziksel fonksiyon skorunda11,9±2,7, fiziksel rol skorunda 12,9±3,2,ağrı skorunda 10,4±3,8, genel sağlık skorunda 10,7±3,9, vitalite skorunda 10,5±4,3, sosyal fonksiyon skorunda 10,9±5,3, duygusal rol skorunda 14,6±3,7, mental sağlık skorunda 10,6±3,2 artış saptanmış olup ölçülen parametrelerin tamamında istatistiksel olarak anlamlı artış sağlanmıştır.SF-36 ile ölçülen parametrelerin değişim oranı ile hastalarda bulunan dijital manevra, ıkınma şiddeti, dışkılama sayısı değişimi arasındaki ilişki analiz edildiğinde yalnız vitalite (hayat enerjisi) artışının dijital manevra kullanımının azalmasıyla ilişkili olduğu saptandı. SF-36 parametrelerinin değişim oranı ile cinsiyet, yaş, doğum sayısı ilişkisi incelendiğinde sadece yaş artımı ile fiziksel rol cevabı arasında negatif yönde korelasyon saptanmıştırSonuç olarak biofeedback tedavisi ile dışkılama alışkanlıklarındaki düzelmenin ve manometride saptanan bozuklukların kaybolmasının yanında insanların mental ve fiziksel hayat kalitesinde belirgin bir düzelme sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Constipation is one of the most Gastrointestinal Disorder which affects the society. Anal dyssinergia is the cause of %20 of functional constipation. Altough biofeedback is an effective option for the treatment of anal dyssinergia, it is not known the effect of the same treatment for life quality.The aim of the sudy was to find the effectivenes of biofeedback treatment for the constipation patients with anal dyssinegia. Before and after the treatment SF-36 parameters was measured for all of the patients.We recruited 32 subjects with chronic constipation who had fulfilled Rome III criteria for functional constipation. In addition, all subjects fullfilled the following criteria for dyssinergic defecation; they showed a dyssinergic pattern of defecation during attempted defecation and either had prolonged difficulty with expelling balloon. There were 12 male and 20 female subjects with a median age of 43 + 16 (range 18-72). All of the patients were treated with biofeedback exercises. The increase of physical functioning, physical role, bodily pain, general health, vitality, social functioning, emotional role and mental health score were in order 11,9±2,7, 12,9±3,2, 10,4±3,8, 10,7±3,9, 10,5±4,3, 10,9±5,3, 14,6± 3,7 and 10,6±3,5 point . There were statistic significant differences between the pretreatment and one month post treatment Quality of Life values . There were also a significant improvement of straining effort, digital maneuver use and weekly defecation number.We performed correlation analysis to compare the change of life quality parameters and defecation behaviors. We found a reverse correlation between vitality and digital maneuver habit. There were also a negative correlation between age and physical rol.In conclusion, we would like to emphasise that biofeedback treatment is an effective treatment for anal dyssinergia. After treatment of such patient we observe a significant improvement of mental and physically quality of life and defecation habits. We think that such studies could performed with a wide range of population again. Such studies can include a first, third month and 1 year measurement of quality of life after biofeedback treatment