Epileptik odağın lokalizasyonunda okuyucuya bağımlı ve okuyucudan bağımsız yöntemler kullanılarak görsel ve kantitatif analiz: 18F-FDG-PET ile görsel ve istatiksel parametrik haritalama (SPM) ile kantitatif yaklaşım
Reader dependent and independent methods of visual and quantitative analysis in detection of epileptic focus: Visual and quantitative approaches to brain 18F-FDG PETt using statistical parametric mapping (SPM)
- Tez No: 289140
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE İLGİN KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnteriktal beyin 18F-FDG PET ilaca dirençli epilepsi hastalarında cerrahi tedavi öncesinde epileptojenik odağın belirlenmesi için kullanılmaktadır. İnteriktal beyin 18F-FDG-PET incelemesinde nöbetin yayıldığı kortikal alanlarda da hipometabolizma gözlenebilmekte ve bu durum epileptojenik odağın belirlenmesini güçleştirmektedir. Bu nedenle epilepsi hastalarının beyin 18F-FDG-PET görüntülerinin değerlendirilmesinde görsel inceleme sürecine katkıda bulunabilecek nesnel niceliksel analiz yöntemlerine başvurulmaktadır. İstatistik parametrik haritalama da bu niceliksel analiz yöntemlerinden biridir.Bu çalışmadaki beyin 18F-FDG-PET yapılan, temporal lob epilepsisi olan hastalarda epileptik odağın belirlenmesinde okuyucuya bağımlı ve okuyucudan bağımsız yöntemler kullanıldığında anormal vaka saptama başarısı yönünden (epilepside lateralizasyonu saptama) görsel ve kantitatif analizin farklarını ve okuyucuların deneyimine bağlı olarak bu farkın nasıl yönlendiğini ortaya koymak amaçlanmıştır.Çalışma kapsamına merkezimizde interiktal beyin 18F-FDG-PET görüntülemeleri yapılan temporal lob epilepsisi tanılı, epilepsi cerrahisi yapılmış ve takiplerinde Engel sınıf I'e giren 54 hasta dahil edilmiştir. Ayrıca merkezimizde soliter akciğer nodülünün değerlendirilmesi veya bir malign hastalığın primer evrelemesi için tüm vücut 18F-FDG PET/BT incelemesi yapılan, öncesinde herhangi bir tedavi almamış ve ek nörolojik hastalığı olmayan 16 data ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Cerrahi öncesi yapılan interiktal 18F-FDG-PET çalışmaları üç farklı deneyim düzeyine sahip okuyucu tarafından SPM analizi sonuçlarından habersiz ve SPM sonuçları ile birlikte iki kez değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interictal brain 18F-FDG-PET is used in medically refractory epilepsy patients in preparation for surgical treatment in order to localize the epileptogenic focus. However, in the interictal brain 18F-FDG-PET images hypometabolism may also be observed in cortical regions where the seizure activity propagates and this makes the determination of epileptogenic focus difficult. In order to overcome this difficulty objective quantitative analytic methods are applied that may contribute to the visual assessment of brain 18F-FDG-PET images in epilepsy patients. Statistical parametric mapping is one of these quantitative analytic methods.In this study we aimed to evaluate differences between visual assessment and quantitative analysis in the detection abnormality (lateralization in epilepsy) with the application of reader dependent and independent methods and to see how these differences are shaped depending on the experience of readers.Interictal brain 18F-FDG-PET data of 54 temporal lobe epilepsy patients who were operated and classified as Engel I on follow-up were retrospectively analyzed. In addition brain 18F-FDG-PET images of 16 patients who had undergone whole body 18F-FDG-PET examinations due to a solitary pulmonary nodule or the primary staging of a malignant disease and who did not have additional neurological disease or received any prior therapy was used as the control data. Presurgical interictal brain 18F-FDG-PET images were evaluated by three physicians with different levels of expertise on two occasions: once blind to SPM results and secondarily together with patients? SPM results.