Yenidoğanlar ve süt çocuklarında kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesinde doku doppler görüntüleme, strain ve strain rate ölçümleri
The evaluation of cardiac functions with tissue Doppler imaging, strain and strain rate measurement in newborns and infants
  1. Tez No: 289148
  2. Yazar: ÖZLEM ELKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMŞİT KARAKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AmaçÇalışmamızda, sağlıklı yenidoğanlar ve süt çocuklarında sol ventrikül doku Doppler ekokardiyografi, strain ve strain rate ölçümleri yapılarak bu dönemdeki kardiyak hemodinamik değişimlerin saptanması ve normal referans değerlerin belirlenmesi amaçlandı.Gereç ve yöntemlerBu çalışma Ekim 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Kardiyoloji bölümünde gerçekleştirildi. Hastanemiz yenidoğan bölümü tarafından takip edilen sağlıklı bebekler ile Pediatrik Kardiyoloji polikliniğinde masum üfürüm saptanan, yaşları 1 gün ile 3 ay arasında değişen toplam 149 bebek çalışmaya alındı. Bebekler, 32 prematür (gestasyonel yaş 36-37 hafta arasında, grup1), 32 term (gestasyonel yaş ? 38 hafta, grup 2), 47 infant (1. ayını dolduran, grup 3) ve 38 infant (3.ayını dolduran, grup 4) olmak üzere dört gruptan oluşmakta idi.Standart ekokardiyografik çalışma, PW Doppler ve doku Doppler, strain ve strain rate çalışmaları Mylab 50 (Esaote, Florence) Eko cihazı kullanılarak aynı kişi tarafından yapıldı.BulgularGrup 1, 18 (%56,3) kız, 14(% 43,8) erkek; grup 2,14 (%43,8) kız, 18 (%56,3) erkek; grup 3, 18 (%33,8) kız, 29(%61,7) erkek; grup 4, 22 (%57,9) kız, 16 (%42,1) erkek bebekten oluşuyordu. Apgar skorları açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p>0.05).Konvansiyonel ekokardiyografik incelemede grupların sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları normal sınırlarda idi Gruplar arasında EF ve FK açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05)Sol ventrikül pulsed Doppler ekokardiyografik incelemede diyastolik erken doluş velositesi (E) ve diyastolik geç doluş velositesi (A) değerlerinde grup 1'den, grup 3'e doğru artış olduğu bulundu. Bu artış, grup 1 ve 2 arasında (sırasıyla p=0.02; p=0.004), grup 2 ve 3 arasında (sırasıyla p=0.001; p=0.001), grup 2 ve 4 arasında (sırasıyla p=0.001; p=0.01;), grup 1 ve 3 arasında (sırasıyla p0.05).Sol ventrikül doku Doppler ekokardiyografi ile değerlendirilen pik erken relaksasyon velositesi ( E') değerlerinde grup 1'den, grup 4'e doğru artış olduğu görüldü. Bu artış grup 2 ve grup 3 (p=0.001), grup 2 ve grup 4 (p=0.001), grup 3 ve 4 (p=0.001), grup 1 ve 3 (p=0.001), grup 1 ve 4 (p=0.001) arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
ObjectivesThe aim of this study was to establish of cardiac hemodinamic alternation in healty newborns and infants and determination of referance values in this period with tissue Doppler, strain and strain rate echocardiograpy.Material and methodsThe study was conducted in Malatya İnönü University Pediatric Cardiology Department between October 2010 and April 2011. 149 healty babies who following newborn unit and diagnosed as innocent murmur in Pediatric Cardiology Department, aging between 1 day and 3 months were included in this study. Cases were recruited into four groups: thirty two healty preterm infants (36-37 weeks of gestational age, group 1), thirty two healty term infants (? 38 weeks of gestational age, group 2), fourty seven healty infants (1 month of postnatal age, group 3) and, thirty eight healty infants (3 month of postnatal age, group 4).Standart echocardiographic evaluations, PW Doppler, tissue Doppler and strain, strain rate study were applied by same person using a MyLab50 echo machine (Esaote, Florence).ResultsStudy groups consisted; group 1: 18 (%56,3) female, 14 (% 43,8) male, group 2: 14 (%43,8) female, 18 (%56,3) male,. group 3: 18 (%33,8) female, 29 (%61,7) male and group 4 consisted 22 (%57,9) female, 16 (%42,1) male healthy children. No statistical significance were detected for apgar scores between the groups. (p>0.05)Systolic and diastolic functions by evaluated conventional echocardiography were normal in all groups. No statistical significance were detected for EF and FS between the groups. (p>0.05)Early diastolic mitral E and late diastolic mitral A velocities determined by pulsed wave doppler echocardiography for the left ventricle were increased from group 1 to group 2 (respectively p=0.02; p=0.004), from group 2 to group 3 (respectively p=0.001; p=0.001), from group 2 to group 4 (respectively p=0.001; p=0.01;), from group 1 to group 3 (respectively p0.05).Peak ealy relaxation velocity (E?) determined by tissue doppler echocardiography for the left ventricle was increased from group 1 to group 4. This increasing was found significant statistically between group 2 and group 3 (p=0.001), group 2 and group 4 (p=0.001), group 3 and group 4 (p=0.001), group 1 and 3 (p=0.001), and group 1 and group 4 (p=0.001).