Dispeptik semptomları olan ve helicobakter pylori pozitif saptanan hastalarda helicobakter pylori eradikasyonun dispeptik semptomlar üzerine etkilerinin araştırılması
Helicobacter pylori eradication on dyspeptic symptoms in helicobacter pylori positive patients with dyspepsia symptoms.
  1. Tez No: 289149
  2. Yazar: ZAFER TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MURAT MUHİP HARPUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dispepsi, kelime anlamı olarak sindirim güçlüğünü ifade etmekle birlikte, epigastrik bölgede olan farklı semptomları bir başlık altında incelemek için hekimler tarafından kullanılan bir terimdir. H. pylori infeksiyonu, dünyada en yaygın GİS infeksiyonudur. Epidemiyolojik çalışmalar, genel olarak H. pylori infeksiyonu için en önemli risk faktörünün sosyoekonomik şartlar olduğunu göstermektedir. Dispepsi etyopatogenezinde öne sürülen birçok mekanizma olup hangisinin daha etkili olduğu tartışmalıdır. Dispepside Helicobakter Pylori'nin rölü de tartışma konusudur.Çalışmamızda dispeptik semptomları olan ve Helikobakter Pylori pozitif saptanan hastalarda Helikobakter Pylori eradikasyonun dispeptik semptomlar üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya dahil edilen hastalara Modifiye Glasow Dispepsi Ciddiyet Skorlaması kullanılarak dispepsi şiddeti belirlendi. H. pylori pozitif olan hastalara eradikasyon tedavisi verildi . H. pylori negatif olan hastalara PPI kullanması önerildi. Hastalar tedavi sonrası dispepsi şiddetinin değerlendirilmesi için polikliniğimize davet edildi. Modifiye Glasow Dispepsi Ciddiyet Skorlaması kullanılarak tedavi sonrası dispepsi şiddeti belirlendi.Çalışma kriterlere uyan ve tedaviyi tamamlayıp kontrollere gelen toplam 137 hastada gerçekleştirildi. Hastalarının 75'i (% 54,7) kadın, 62'si (% 45,3) erkek cinsiyette olup hastalarımızın % 62'sinde (85 hasta) H.pylori pozitifliği saptanırken % 38'inde (52 hasta) H.pylori negatif idi.H.pylori pozitif ve negatif olan hastalardaki Modifiye Glasow Dispepsi Ciddiyet Skorlaması ile belirlenen tedavi sonrası total skorlardaki azalmalar karşılaştırıldığında her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır ( p= 0,667 ) .
Özet (Çeviri)
Although the literal meaning of dyspepsia is digestive difficulty, it is a term which is used by physicians to examine the different symptoms of epigastric region under a title. H. pylori is the most common gastrointestinal infection in the world. Epidemiological studies points out that, socio-economic conditions are the most important risc factors for H. pylori infection, in general. Several mechanisms are proposed in the etiopathogenesis of dyspepsia but it is controversial which one is more effective. The role of Helicobacter pylori in dyspepsia is a matter for discussion.In this study, we aimed to investigate the effects of Helicobacter pylori eradication on dyspeptic symptoms in Helicobacter pylori positive patients with dyspepsia symptoms.The severity of dyspepsia was determined by applying the modified Glasow Dyspepsia Severity Scoring to the patients who included in the study. Eradication treatment was given to H. pylori positive patients. PPI usage was recommended to H. pylori-negative patients. Patients were invited to our clinic for evaluation of the severity of dyspepsia after the treatment. The severity of dyspepsia was determined after the treatment using the modified Glasow Dyspepsia Severity Scoring.The study performed to 137 patients who match the criteria, complete the treatment and come to control. 75 (54.7%) of patients were female, 62 (45.3%) were male and 62% of patients (85 patients) were found H. pylori positive, 38% (52 patients) were found H. pylori-negative.Compared reduction of post-treatment total score in patients with H. pylori positive and negative which determined by modified Glasow Dyspepsia Severity Scoring, there was no statistically significant difference in both groups (p= 0,667).