Şanlıurfa ili Harran Ovası'nda tarımsal yapı, mekanizasyon özellikleri, üretim teknik ve teknolojilerinin belirlenmesi
Identification of agricultural structure, mechanization features, production technics and technologies in Sanliurfa-Harran Plain
  1. Tez No: 426734
  2. Yazar: MUHAMMED BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı; Şanlıurfa-Harran ovasındaki tarım işletmelerinin tarımsal yapı, mekanizasyon özellikleri, üretim teknik ve teknolojilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, ova içinde yer alan Akçakale, Harran ve Merkez ilçelerine bağlı 12 köye ait tarım işletmelerinden, tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen, traktöre sahip toplam 86 işletmeden, 2015 yılı Haziran-Ağustos döneminde, anket aracılığıyla, yüz yüze görüşme yapılarak elde edilen veriler kullanılmıştır. Ova genelinde; ortalama işletme büyüklüğü 32.08 ha ve işletme arazilerinin büyük bölümünün (%87.4) mülk olduğu, ortalama parsel büyüklüğünün 11.55 ha ve arazilerin genellikle 2, 3 ve 4 parselden oluştuğu belirlenmiştir. İşletmelerdeki traktörlerin ortalama motor gücü 48.40 kW, yıllık çalışma süresi 570 h/yıl olarak belirlenmiştir. İşletmelerin tarımsal mekanizasyon düzeyi gösterge değerleri; 2.85 kW/ha, 59 traktör/1000 ha, 17 ha/traktör, 7 makine/traktör, 2.15 traktör/işletme olmaktadır. Yörede traktör satın alınırken işletmelerin tercihleri sırası ile traktör markası (%35), traktörün servis imkanlarının yaygın olması (%33), traktörün kabinli olması (%16), traktörün fiyatının uygun olması (%15) ve komşudan etkilenme (%1) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study is to identify features of agricultural structures and mechanization, and level of technical and technological production on irrigated agricultural fields in Şanlıurfa-Harran Plain. For this aim; the datas, which are obtained by face to face meetings and survey from the 86 enterprises owning tractor that were identified by random sampling method from the enterprises belongs to 12 villages from Akçakale, Harran and Central Districts placing in the plain, were used at the period of June –August 2015. Throughout the plain; it is identified that average size of enterprise is 32.08 ha and the large part of the terrains of enterprise are property (87.4%), average size of parcels is 11.55 ha and terrains are generally comprised by 2, 3 or 4 parcels. It is identified that the average engine power of the tractors at the enterprises are 48.40 kW, and annual work time is 570 h/year. The indicator rates of agricultural mechanization level of enterprises; 2.85 kW/ha, 59 tractor/1000 ha, 17 ha/tractor, 7 machine/tractor, 2.15 tractor/enterprise. In the territory, preferences of enterprises while buying tractor are in order of tractor brand (35%), prevalence of service opportunities of tractor (33%), having a cab of tractor (16%), affordable price of tractor (15%) and coveting to neighbour (1%).