Mitral kapak replasman cerrahisinde kordal koruma yöntemlerinin sol ventrikül fonksiyonlarına etkisinin orta ve uzun dönem karşılaştırılması
Mid and long term comparison of the effect of chordal preservation techniques on left ventricular functions in mitral valve replacement surgery
- Tez No: 289154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kalbin fibröz iskeletinin bir parçası olan mitral kapağın subvalvular apareyi, sol ventrikülün hem sistolik hem de diyastolik fonksiyonları üzerinde önemli role sahiptir. Mitral kapak replasmanı sırasında komplet kordal kesi, sol ventrikül performansında önemli bir azalmaya, kontraksiyonda bozulma ve papiller kas?sol ventrikül birleşme noktasında diskineziye yol açabilmektedir. Çalışmamızdaki amaç, mitral kapak replasman cerrahisinde kordal koruma yöntemi yapılan hastalarda bu cerrahi tekniklerin, sol ventrikül fonksiyonları üzerine etkisinin neler olduğunu belirlemektir. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında Mayıs 2002 ile Haziran 2010 tarihleri arasında 634 hastaya tek başına veya kombine prosedürler ile birlikte mitral kapak replasmanı cerrahisi uygulandı. Bu hastalarda mitral kapak replasmanı 358 (% 56,5) olguya konvansiyonel mitral kapak replasmanı cerrahisi, 121 (%19,1) olguya total liflet koruma, 155 (% 24,4) olguya ise posterior liflet koruma olarak uygulanmıştır. Mitral onarımdan kapak replasmanına dönen olgular çalışmadan çıkartıldılar. Oluşturulan gruplar arasında orta ve uzun dönem sonuçlar istatistiksel analizler ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların 212'si erkek (% 33,4), 422'si kadın (% 66,6) olup ortalama yaş 45,6±14,7 idi (12 yaş ? 82 yaş). Tüm hastalar New York fonksiyonel sınıflaması (NYHA) sınıf 3 ve 4 olarak değerlendirildi. Mitral yetmezliğe sahip hastaların kapak yetmezliği 3 ve 4. dereceydi. Mitral darlık olan hastalar, mitral kapak alanı 1,5 cm2'den daha az ve semptomatik hastalardı. Çalışmada, ritim ve NYHA değerlendirmesi, sol ventrikül diastol sonu çap (SVDSÇ), sol ventrikül sistol sonu çap (SVSSÇ), end diastolik volüm (EDV), end sistolik volüm (ESV) ve ejeksiyon fraksiyonu (EF) dereceleri, preoperatif değerlerine göre, son kontrollerindeki değerleri karşılaştırıldı. Çalışmamızda mitral kapak replasman cerrahisi uygulanan hastalarda liflet korumasının, hastaların klinik durumlarına ve ekokardiyografik parametrelerine olumlu etkileri olduğu izlendi. Mitral kapak cerrahisi planlanan hastalarda sol ventrikül koruma yöntemlerinin uygulanması, orta ve uzun dönem takiplerde sol ventrikül çaplarında ve ejeksiyon fraksiyonu oranlarında anlamlı iyileşmeye neden olmaktadır.Biz korda koruma yöntemlerinin mitral kapak replasmanı sonrası sol ventrikül fonksiyonlarını ciddi bir şekilde etkilediğini düşünmekteyiz. Özellikle total korda ve aparayın korunmasının sol ventrikül fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler oluşturacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Subvalvular apparatus of the mitral valve which is a part of fibrous skeleton of the heart has a key role on the both systolic and diastolic functions of the left ventricle. Complete chordal loss during the mitral valve replacement may be the reason of decreased left ventricle performance, dyssynergia in contraction, and dyskinesia on the papillary muscle-left ventricle connection. We aimed in our study to determine the effects of these chordal preservation techniques on the left ventricle functions. We performed both mitral valve replacement and mitral valve replacement together with other cardiac procedures to 634 consecutive patients between May 2002 and June 2010 in Gaziantep University Cardiovascular Surgery Department. Mitral valve replacement was carried out conventional, with total liflet preservation, and with posterior liflet preservation in 358 (56.5 %), 121 (19.1 %), and 155 (24.4 %) patients, respectively. Patients were excluded who underwent to valve replacement whilst planning valve repair and had non-critical coronary stenosis. Mid and long term results were compared between the groups by statistical analysis. There were 212 (33.4 %) male and 422 (66.6 %) female patients. Mean age was 45.6±14.7 (12-82). All patients were in class 3-4 according to the NYHA functional classification. Mitral valvular insufficiency was grade 3 and 4 in all patients. Patients with mitral valve stenosis were symptomatic and had mitral valve area lesser than 1.5 cm2. Preoperative rhythm, NYHA classification, left ventricle end diastolic diameter, left ventricle end systolic diameter, left ventricle end diastolic volume, left ventricle end systolic volume, and ejection fraction values compared with the last interview of the patients. We observed in our study that liflet preservation in mitral valve replacement has positive effects on the patient's clinical situation and echocardiographic parameters. Performing left ventricular preservation techniques in mitral valve surgery significantly improves the left ventricle diameters and ejection fraction in mid and long term follow-up.We think that chorda preservation techniques significantly have positive effects on the left ventricle functions after mitral valve replacement. Particularly, preservation of the chorda and the apparatus would have positive effects on the left ventricle functions.