Futboldaki bahis şikesinin toplumsal etkileri
The communal effects of bet mach fixing in football
  1. Tez No: 289153
  2. Yazar: FARUK SALİH ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Avrupa futbolunu 2009 yılında yakmaya başlayan bahis şikesi skandalları Avrupa ve Asya ülkelerini kapsamıştır. 2010 yılında Türkiye'de alt liglerde başlayan bahis şike skandalı, 2011 yılında Spor Toto Süper Ligi'nde ortaya çıkmış ve tüm piyasaları alt üst etmiştir. Etik dışı davranışların tespit edildiği bahis şikesi soruşturmasında; kulüp başkanları, yöneticiler, teknik direktörler, gazeteciler, futbolcular, milli futbolcular ve hatta tutuğu takımın rengine aşık bir çok kişi sorguya alınmış ve bir kısmı tutuklanmıştır. Bahis şike skandalının toplumsal ahlakı nasıl etkilediğinin araştırıldığı bu çalışmada, 7 soru bağımsız değişkenleri, 26 soru ise İddaa Oyunu oynayanların, bu oyunu oynama durumları ve bakış açılarını irdeleyen toplamda 33 soruluk bir anket çalışması ile ortaya çıktı. ?Türkiye'de Dünden Bugüne Futbol?, ?Türkiye'de Dünden Bugüne Bahis? ve ?Türkiye'de Dünden Bugüne Şike? başlıklarının irdelendiği bu çalışmada, Türk halkının İddaa Oyunu oynama istatistikleri, futbol kulüplerine olan bakış açıları, bu kulüplere olan tutumları ve bahis şikesi ile ilgili toplumsal etkilerini görebiliriz.
Özet (Çeviri)
The bet mach fixing scandals that started to affect European football in 2009 comprised Europe and Asia countries. The bet mach fixing scandal, started in the bottom of the league in 2010, arose in 2011 in Spor Toto Super League and turned the market upside down. In the investigation of bet chicanery in which unethical behaviors were to be determined; club leaders, managers, technical directors, journalists, football players, national players and many fans were investigated and some were even arrested. This study, investigating how bet chicanery scandal effects social morality, included a questionnarie of 33 questions,7 of which considering independent variables and 26 considering bet players? betting status and their point of view. In this study in which the titles ?Football from Past to Present in Turkey?, ?Bet from Past to Present in Turkey? and ?Mach Fixing Past to Present in Turkey? were considered, we can see Turkish People?s betting statistics, their perspective of football clubs, attitudes towards these clubs and social effects about bet mach fixing.