Periodontal hastalığın yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of periodontal disease on quality of life
- Tez No: 289182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM A. GÜRGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi bireyin, ağız sağlığının kendi yaşam kalitesi ve genel sağlığını nasıl etkilediğini kişisel olarak algılamasıdır.OHIP-14, bu algılamayı, fonksiyonel kısıtlılık, fiziksel ağrı, psikolojik rahatsızlık, fiziksel, psikolojik ve sosyal yetersizlik ve handikap ölçülerini 2'şer soru ile değerlendiren bir indeks sistemidir. Toplam skor arttıkça problemin şiddetinin arttığı ve yaşam kalitesinin azaldığı sonucuna varılmaktadır.Bu çalışmanın esas amacı OHIP-14 kullanılarak periodontal durumun yaşam kalitesi üzerine etkisini ve bu etkiyi sosyoekonomik değişkenlere göre değerlendirmektir. Çalışmanın özel amacı ise Türkçeye tercüme edilen OHIP-14'ün güvenilirlik, geçerlilik, tekrar edilebilirlik ve anlaşılabilirliğini değerlendirmektir.Bu çalışma pilot, ana çalışma ve OHIP14 TR ölçeğinin revizyonunu içeren üç ayrı araştırmadan oluşmaktadır.3 tecrübeli periodontolog OHIP-14 İngilizce versiyonunu Türkçeye çevirdi. Bir İngilizce okutmanı oluşturulan tercümeleri tekrar İngilizceye çevirdi. Orijinaline en yakın olan tercümelerden OHIP14 TR oluşturuldu.A.Ü.D.H.F'ne başvuran 25 yaşından büyük 105 pilot,600 ana ve 445 sonuncu çalışmada olmak üzere toplam 1045 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar tarafından cevaplanan OHIP14 TR ve sosyo demografik verileri değerlendiren bir anket ve periodontal klinik kayıtlar tek bir gözlemci tarafından toplandı. 15 hastada OHIP 14 TR, 2 hafta arayla tekrar edildi. Elde edilen verilerde OHIP14'ün güvenilirlik, geçerlilik, anlaşılabilirlik ve tekrar edilebilirliği istatistiksel olarak değerlendirildi.Ana çalışmada yaş ortalaması 41.3 ± 13.4 olan 331 kadın 269 erkek birey çalışmaya katıldı. Cep derinliği ortalaması ve sondalamada kanama yüzdesi ortalamaları sırasıyla 2.41±0.73 ve 20,9 ±21,2`di.
Özet (Çeviri)
Quality of life in terms of oral health is an individual?s self perception of how personel oral health affects quality of life and general health.OHIP-14 is an index system that evaluates this perception by using 2 questions for the detection of functional limitation, physical pain, psychological discomfort, physical, psychological and social dimensions of disability and handicap dimension. It is concluded that the higher the total score, the more severe the problem and the lower the quality of life.The main objective of this study is to evaluate the impact of periodontal disease on quality of life by using OHIP14 TR. The prvate aim is to evaluate reliability, validity, repeatability and intelligibility of the first Turkish (TR) translation of OHIP-14.This study have 3 part; pilot,main and the revision of the OHIP14 TR. Three experienced periodontist translated OHIP-14 English version into Turkish. An experienced translator translated the translations back to English again. Among the translations that were the closest to the original translations, the OHIP14 TR was constituted.The study material was comprised of 1045 patients, older than 25, applied to AUFD.OHIP14 TR was answered by the patients and a questionnaire assessing demographic data and periodontal records were collected by a single examiner. OHIP14 TR was repeated on 15 of the patients at 2-week intervals.From the obtained data, reliability, validity, intelligibility and repeatability of OHIP14(TR) were statistically evaluated.331 women and 261 men with a mean age of 41.3±13.4 participated into the main study. The mean probing depth and the mean percentage of bleeding on probing were, 2.41±0.73 and 20,9±21,2, respectively.