Diş hareketliliğinin elektronik olarak ölçülmesi
Measurement of tooth mobility whith electronic method
  1. Tez No: 6030
  2. Yazar: ERCAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LAMİ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
II DİŞ HAREKETLİLİ?İNİN ELEKTRDIMİH OLARAK ÖLÇÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ercan IŞIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 19B9 DZ Dişlerde mobilite artışı dişi destekleyen dokularla ilgili hastalığın en önemli belirtilerinden birisidir. Periodontal tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi sırasın da diş mobilitesinin muayeneside çnk faydalıdır. Bu sebep le, dişlerde mobilite ölçümünün hassas bir şekilde yapıl ması klinik ve araştırma amaçları yönünden gereklidir. Bu çalışmanın amacı dijital göstergeli bir elektro-mekanik mobilite ölçüm cihazının yapılmasıdır. Aletin prob kısmı sabit basınç altında çalışacak ve diş mobilitesini 1/100 mm. hassasiyetle ölçebilecek şekilde planlanmıştır. Ciha zın parçalarının ucuz ve kalayca değiştirilebilir olmasıda ayrı bir avantajdır.
Özet (Çeviri)
Ill MEASUREMENT DF TDDTH MOBILITY WITH ELECTRONIC METHOD (M.Sc. Thesis) Ercan IŞIK GAZİ UNIUERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April19B9 ABSTRACT Increased tooth mobility is one the most important signs of disease of tooth supporting tissues. In evalua ting the effectiveness,of periodontal treatment the exa mination of tooth mobility is also very useful. It is therefore, imperative that the measurement of mobility of teeth for clinical and research purposes be accurate. The aim of this study was to construct an electromechanic mobility measuring device uiith digital display. The sen sing portion of the instrument was designed to operate under fixed pressure and be capable of recording tooth mobility accurately to 1/100 of a millimeter. The device also has the advantage that its components are cheap and easily replaceable.