Hastane işletmelerinde birim maliyetlerin analizi: Bir özel hastane örneği
A private hospital example for the analysis of unit costs in hospital nterprises
- Tez No: 289186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sağlık hizmetlerini karşılayan kurumların başında gelen hastaneler, sundukları hizmetin niteliği nedeniyle günümüze kadar devlet kurumları olarak düşünülmüşlerdir. Ancak günümüzde yaşanan politik ve ekonomik değişimler nedeniyle özel hastanelerden de kamu hastaneleri kadar çok bahsedilmektedir.Bu araştırmada, hastane işletmesinde maliyet analizinin gerçekleştirilmesi, analiz sonuçlarıyla poliklinik, klinik ve özel hizmet merkezlerinin birim maliyetlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmada Özel Kavaklıdere Umut Hastanesinde 2009 yılı mali, idari ve istatistiki veriler baz alınarak hastanenin direkt madde ve malzeme giderleri, direkt personel giderleri ve genel üretim giderleri tanımlanmış ve bu giderlerin hastanede mevcut 55 hizmet merkezine dağıtımı yapılmıştır.Bölümlerde oluşan toplam maliyetler hizmet verdikleri diğer bölümlere uygun ölçütler kullanılarak dağıtılmış ve hastanenin maliyet yapısı tanımlanmıştır. Buna göre yatan hasta, ayakta bakım ve özel hizmet merkezlerinde oluşan maliyetlerin maliyet fonksiyonları incelenerek birim maliyetleri hesaplanmıştır.Araştırma sonucunda, genel hastane olarak tanımlanan Özel Kavaklıdere Umut Hastanesinin direkt ilk madde ve malzeme giderlerinin literatürden farklı olarak en yüksek gider niteliğinde olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda toplam hastane giderlerinin % %35,68'si direkt ilk madde ve malzeme giderleri, % 32,78'i genel üretim giderleri ve sonuncu olarak %31,54 ile direkt personel giderleri olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Health care is primarily provided by hospitals and up to now these hospitals have always been considered to be state institutions due to the type of services they provide. As a result of recent political and economical changes, private hospitals have been mentioned in healthcare nearly as much as state institutions.The aim of this study was to determine the cost analysis of hospital enterprises, and to use these results to determine the unit costs of private institutions, out-patient and in-patient clinics.In this study the financial, administrative and statistical data of Kavavklıdere Umut private hospital fort he year 2009 was used as a baseline to determine the hospital?s direct commodity and supply costs, direct staff costs and general production costs. These results were distributed to 55 service centers in the hospital.The total costs determined in the departments were distributed according to the other departments being served and the cost structure of the hospital was calculated. According to this data, the cost functions of the cost of services in the in-patient clinics, out-patient clinics and special care centers were analyzed and the unit costs were determined.As a result, it was determined that the direct primary commodity and supply costs of Kavaklıdere Umut private hospital differed from those of the general literature and were found to be of the highest cost possible. As a result of the study, it was determined that of the total hospital costs 35,68% was attributed to direct primary commodity and supply costs, 32,78% was attributed to production costs and 31,54% was attributed to direct staff costs.