Köpeklerde epilepsinin tanı ve prognozunun değerlendirilmesinde kantitatif EEG kullanımı
The use of qualitative EEG to evaluate the diagnosis and prognosis in canine epilepsy
- Tez No: 289187
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEŞALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Veteriner Hekimliği, Neurology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, klinik olarak epilepsi tanısı almış ve en az 6 ay süreyle kontrolü yapılmış olan, farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki köpeklerde, tanı, prognoz ve sağaltım sürecinde, görsel ve bilgisayarlı elektroansefalografi (EEG) kullanımının başarısı değerlendirdi.Hastaların EEG kayıtları, medikasyona başlamadan önce ve medikasyonun 6. ayında alındı. Kayıt için 5 kanallı bipolar EEG montajı ve alligator klemp elektrotlar kullanıldı. Alınan kayıtlarda epileptiform aktivite varlığı ilk olarak görsel olarak değerlendirildi. Daha sonra izlenen aktiviteyi doğrulamak ve sınırlandırmak için bilgisayarlı analiz teknikleri kullanıldı. Son olarak, olgulardan 6 ay aralıkla alınan 2 kayıt arasındaki fark incelendi.Yapılan değerlendirmede, olguların %80'inin EEG kaydında epileptiform aktivite varlığı gözlendi. Klinik olarak primer generalize nöbet olarak sınıflandırılan 20 olgunun 10 tanesinin EEG kaydında generalize, 7 tanesinde ise fokal epileptiform aktivite, 3 olguda ise normal bulgular izlendi. Sekonder generalize nöbet geçirdiği belirlenen 9 olgudan 6'sında fokal, 1 tanesinde ise generalize epileptiform aktivite, 2 olguda ise normal EEG aktivitesi gözlendi. Sadece fokal nöbet geçiren 1 olguda herhangi bir EEG anormalliği bulunmadı.Epileptiform aktivite gözlenen 24 olgunun 6 ay sonraki EEG kayıtları incelendiğinde, tüm olgularda, epileptiform aktivitenin ortadan kalktığı gözlendi.Çalışma sonucunda, EEG kullanımının, köpeklerde epilepsi tanısında başarı ile kullanılabileceği ve sağaltım sürecini değerlendirmek için yararlı olduğu gözlendi. EEG kayıtlarının görsel değerlendirmesi ile kantitatif olarak incelenmesi arasında belirgin bulgu farkı bulunmamasına rağmen, kantitatif EEG değerlendirmelerinin, görsel değerlendirmede oluşabilecek görüş ayrılıklarının ortadan kalkmasında rol oynayacağı ve kesin bulguların ortaya konmasını sağlayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effectiveness of visual and quantitative EEG on 30 dogs of differing breeds, age and sex that were diagnosed with epilepsy and evaluated for at least 6 months.The EEG records of patients were taken before their treatment and at the 6th month of their medication. A five channel bipolar EEG montage with alligator clamp electrodes was used for the recordings. Presence of epileptiform activity in the recordings was first evaluated by visual inspection. After that, computerized analysis techniques were used to confirm the findings and localize the activity. Lastly, the difference of two recordings of each patient between 6 months was compared.In the evaluation, 80% of the patient EEGs have shown presence of epileptiform activity. Of the 20 patients that were classified as having primary generalized seizures, 10 had generalized epileptiform, 7 had focal epileptiform and 3 had normal EEG findings. Of the 9 patients that were classified as having secondary generalized seizures, 6 had focal epileptiform, 1 had generalized epileptiform and 2 had normal EEG findings. The only case that was classified as having focal seizures had shown no EEG abnormality. When the 6th month recordings of the 24 patients that shown epileptiform activity in their previous recordings were evaluated, the epileptiform activity in all patients was found to be absent.As a result of the study, EEG was found to be a useful tool to diagnose epilepsy and evaluate the treatment success in dogs. Even though, there was little difference between quantitative and visual analysis findings, quantitative analysis can play a role in removing the subjectivity of visual analysis and provide definitive results.