Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde çalışma yaşamı kalitesi ve etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of working life quality of nurses working in a university hospital and the affecting factors, Zonguldak Karaelmas University,
  1. Tez No: 289192
  2. Yazar: NERGİZ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hemşirelerin sağlık hizmet sunumunda kaliteli hasta bakımı verebilmelerinde doğrudan ve dolaylı önemli etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Hemşirelerde çalışma yaşamı kalitesine etki eden etmenlerin belirlenmesi ve bu etmenlerin olumsuzluklarının saptanarak giderilmesi, hem iş organizasyonunun hem de işyerindeki verimliliğin geliştirilmesini sağlayacaktır.Bu kesitsel çalışmanın amacı, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin çalışma yaşamı kalitesi düzeyi ve etkileyen etmenlerin değerlendirilmesidir.Araştırmanın evrenini ZKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 161 hemşire oluşturmaktadır. Hemşirelere sosyodemografik değişkenler ve çalışma yaşamı özellikleri doğrultusunda hazırlanan anket formu ve çalışma yaşamı kalitesini ölçmek için de sağlık çalışanlarına özel çalışma yaşamı kalitesi ölçeği uygulandı. Gündüz mesaisinde ve serviste çalışan hemşireler 96 (%67.6) kişi, yoğun bakımlarda vardiyalı çalışan hemşireler 46 (%32.4) kişi olmak üzere toplam 142 (%88.20) kişiye ulaşıldı.Hemşirelerin yaş ortalaması, 29.22 ± 3.32'dir. Çalışma yaşamı kalitesi ortalama puanı 79.54 ± 15.65'dır. Çalışma yaşamı özellikleri incelendiğinde çalışma düzeni grupları arasında çalışma yaşamı kalitesi puanları farklı bulunmuştur. Gündüz mesaisi ve serviste çalışan hemşirelerin çalışma yaşamı kalitesi ortalama puanları 80.44 ± 15.00, yoğun bakımlarda vardiyalı çalışan hemşirelerin çalışma yaşamı kalitesi ortalama puanları 77.61 ± 16.98'dir. Fazla mesai yapan hemşirelerin ortalama çalışma yaşam kalitesi puanının (76.59±14.41), yapmayanlara göre (81.86±16.38) daha düşük olduğu saptandı (p= 0.042).
Özet (Çeviri)
Working life quality is a psychosocial factor affecting the health of the employee and a basic determinant for the efficiency of working life. It is known to be a significant factor for nurses, having direct and indirect effects for giving highly qualified patient care during health services. Identifying the factors affecting working life quality of nurses and eliminating the unfavorable components will improve both work organization and the efficiency at workplace.The aim of this cross-sectional study was to determine the level of working life quality of nurses working in a university hospital.The population of the research consists of 161 nurses working in ZKU Uygulama ve Araştırma Hastanesi. Questionnaire form prepared in accordance to working life characteristics and socio-demographic variables was applied; additionally, working life quality scale for the health workers was also implemented. 142 (%88.20) nurses were reached in total, including 96 working in daytime period and in services and 46 working by shifts in intensive care unit.The mean age of nurses was 29.22 ± 3.32. The mean score of their working life quality was 79.54 ± 15.65. When working life properties were examined, working life quality between groups was found to be different. The mean score of the working life quality of nurses working in daytime period was 80.44 ± 15.00 and the mean score of the working life quality of nurses working by shifts in intensive care unit was 77.61 ± 16.98. Mean score of the working life quality of nurses working overtime (76.59±14.41), was also lower than those not working overtime (81.86±16.38), (p=0.042).