Akut akciğer hasarında periferik benzodiazepin reseptörlerinin rolü
The role of peripheral benzodiazepine receptors on acute lung injury
- Tez No: 289193
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, selektif periferik benzodiazepin reseptör agonisti, 4'-klorodiazepamın (Ro 5-4864), ?-naftiltiyoüre (ANTU) ile oluşturulan akut akciğer hasarındaki etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. ANTU sıçanlara i.p olarak 10 mg/kg dozunda verilmiş ve 4 saat içinde maksimum düzeye ulaşan, plevral efüzyon (PE) ve akciğer ağırlığı /vücut ağırlığı oranındaki (AA/VA) artışla karakterize akut akciğer hasarı modeli geliştirilmiştir. Sıçanlara, ANTU'dan 30 dakika önce, 4'-klorodiazepam (0.1, 0.5, 2 ve 4 mg/kg, i.p) uygulanmış ve akut akciğer hasarı üzerine olan etkisi incelenmiştir. ANTU uygulamasından 4 saat sonra göğüs kafesi açılmış, plevral efüzyon mayi toplanmış, akciğer ağırlığı ölçülmüş ve akciğer dokusunun histopatalojik incelemesi yapılmıştır.4'klorodiazepam, 2 ve 4 mg/kg dozlarında, AA/VA oranında anlamlı bir azalma oluşturmuş ve akciğer ödemi üzerinde bir koruyuculuk sağlamıştır. 4'klorodiazepam kullanılan tüm dozlarında, efüzyon gelişimini (PE/VA) istatiksel anlamlı düzeyde azaltmış ve efüzyon gelişimine karşı koruyuculuk sağlamıştır. Çalışmamızda kullandığımız NMDA reseptör antagonisti MK-801 ise, AA/VA oranında herhangi bir koruyuculuk sağlamamış, plevral efüzyon gelişimini ise anlamlı düzeyde azaltmıştır.Selektif periferik benzodiazepin reseptör agonisti 4'klorodiazepam, ANTU ile oluşturulan akciğer ödemi ve efüzyon gelişiminde koruyucu etkinlik göstermiştir. Bu sonuçlar, benzodiazepinlerin, santral sinir sistemindekilerden farklı olarak periferde yerleşmiş olan periferik reseptörleri aracılığıyla akciğer hasar mekanizmalarını etkileyebileceğini göstermektedir. Periferik benzodiazepin reseptörlerinin doku hasarı ve inflamasyon üzerine olan bu olumlu ve koruyucu etkileri, onların akciğer hastalıklarında potansiyel bir ilaç olarak ele alınmalarına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of selective peripheral benzodiazepine receptor agonist 4?-chlorodiazepam (Ro 5-4864) on acute lung injury induced by ?-naphthylthiourea (ANTU).Injection of ANTU (10 mg/kg i.p.) produced pulmonary edema as indicated by an increase in lung weight/body weight ratio (LW/BW) and pleural effusion (PE) reaching a maximum within 4 h in rat. 4?-chlorodiazepam (0.1, 0.5, 2 and 4 mg/kg, i.p.) carried out to rats 30 min prior to ANTU. In another group, NMDA receptor antagonist, MK-801 (0.3 and 3 mg/kg) carried out to rats 30 min prior to ANTU. The thorax was opened and pleural effusion was carefully collected by suction and measure volumetrically. The lungs were removed and all surrounding tissues were dissected and weighed with an analytical balance.4?-chlorodiazepam at the doses of 2 and 4 mg/kg, had a prophylactic effect on ANTU-induced pulmonary edema (LW/BW). 4?-chlorodiazepam had a prophylactic effect on ANTU-induced PE formation at all doses and significantly reduced PE and PE/BW ratio. NMDA receptor antagonist, MK-801 had no effect on lung edema, but significantly reduced pleural effusion.These result suggested that peripheral benzodiazepine receptors play an important role in modulation of acute lung injury induced by ANTU. These results demonstrated that peripheral benzodiazepine receptor agonists may be a novel therapeutic target for the lung diseases including acute lung injury.