Üniversite hastanesinde sağlık çalışanlarının iş güvenliği ve yaşam kalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting the occupational safety and quality of life of healthcare workers in the university hospital
  1. Tez No: 923156
  2. Yazar: YELİZ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlık çalışanları, mesleklerinin doğası gereği fiziksel ve ruhsal risklerle karşı karşıyadır. Zorlu çalışma koşulları, uzun mesai saatleri, mesleki stres ve yetersiz iş güvenliği önlemleri hem çalışan sağlığını hem de hizmet kalitesini olumsuz etkiler. Bu çalışma, bir üniversite hastanesinde görev yapan doktor, hemşire, sağlık teknisyeni ve yardımcı sağlık personelinden oluşan dört meslek grubunun yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon ve iş güvenliği düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Veriler, SPSS 25.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve parametrik dağılım gösteren veriler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), non-parametrik dağılım gösteren veriler için ise Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Çalışmada, dört meslek grubu arasında yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon puanları açısından anlamlı bir fark bulunmamışken (p > 0.05), iş güvenliği ölçeği alt başlıklarında gruplar arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle“Mesleki Hastalıklar ve Şikayetler”başlığında doktorlar ve hemşireler daha yüksek risk taşırken,“Yönetsel Destek ve Yaklaşımlar”ile“Sağlık Taraması ve Kayıt Sistemleri”başlıklarında yardımcı sağlık personelinin puanları daha yüksek bulunmuştur (p < 0.05). Bulgular, meslek gruplarının farklı ihtiyaçları olduğunu ve iş güvenliği uygulamalarının buna göre düzenlenmesi gerektiğini göstermektedir. Anksiyete ve depresyon düzeylerindeki benzerlik, çalışanların ortak psikososyal risklerle karşılaştığını ortaya koymaktadır. Sağlık çalışanlarının iş güvenliği ve yaşam kalitesini artırmak için mesleğe özgü müdahaleler önemlidir.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers face physical and mental risks due to the nature of their profession. Difficult working conditions, long working hours, occupational stress and inadequate occupational safety measures negatively affect both employee health and service quality. This study aims to compare the quality of life, anxiety, depression, and occupational safety levels among four professional groups—doctors, nurses, healthcare technicians, and auxiliary healthcare personnel—working in a university hospital. Data were collected using the SF-36 Quality of Life Scale, the Beck Anxiety Inventory, the Beck Depression Inventory, and the Occupational Safety Scale for Healthcare Personnel. Statistical analyses were performed using SPSS 25.0 software, with one-way analysis of variance (ANOVA) applied for parametric data and the Kruskal-Wallis H test for non-parametric data. While no significant differences were found between the groups in terms of quality of life, anxiety, or depression scores (p > 0.05), differences were identified in certain subcategories of the occupational safety scale. Specifically, doctors and nurses demonstrated higher risks under the“Occupational Diseases and Complaints”subcategory, whereas auxiliary healthcare personnel scored higher in“Managerial Support and Approaches”and“Health Screening and Record Systems”subcategories (p < 0.05). The findings show that occupational groups have different needs and occupational safety practices should be regulated accordingly. The similarity in anxiety and depression levels reveals that employees face common psychosocial risks. Job-specific interventions are important to improve occupational safety and quality of life of healthcare workers.