Kanal tedavisinin yenilenmesinde farklı genişletme ve doldurma tekniklerinin mikrosızıntıya etkisi
The effect of various preparation and obturation techniques during endodontic retreatment on microleakage
  1. Tez No: 289200
  2. Yazar: MEHMET EMİN KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı kanal tedavisi yenilenen olgularda kanal dolgusunun uzaklaştırılma yönteminin ve kanalların doldurma yönteminin mikrosızıntıya olan etkisinin incelenmesidir.Çalışmamızda 100 adet tek köklü ve tek kanallı benzer çap ve boydaki mandibuler keser dişler kullanıldı. Dişlerde endodontik giriş kavitelerinin hazırlanmasını takiben çalışma boyları tespit edildi ve Hedström eğeleri kullanılarak step back yöntemi ile dişler genişletildi. Genişletmeyi takiben tüm örnekler güta perka ve AH-Plus kanal patı kullanılarak lateral kompaksiyon yöntemi ile dolduruldu. Üç ay sonra bilgisayar destekli sıvı filtrasyon ölçüm cihazı ile tüm örneklere sızıntı testi uygulandı.Mikrosızıntı testi uygulamasını takiben örnekler üç gruba ayrıldı. Grup 1' deki örneklerde ProTaper retreatment kiti ve ProTaper universal nikel-titanyum eğeleri kullanılarak, grup 2' deki örneklerde Hedström el eğeleri kullanılarak, grup 3 de ise el eğeleri, ProTaper retreatment kiti ve ProTaper universal nikel-titanyum eğeleri birlikte kullanılarak örneklerdeki kanal dolgusu uzaklaştırıldı. Kanal dolgusunun uzaklaştırılması dijital radyografi ile incelendi ve elde edilen görüntüler skorlandı. Daha sonra örnekler kanal doldurma yöntemine göre altı adet alt gruba ayrıldı. Grup 1a, 2a, 3a' da örnekler soğuk lateral kompaksiyon yöntemiyle, grup 1b, 2b, 3b' de ise Thermafil kanal doldurma yöntemiyle dolduruldu. Üç ay sonra bilgisayar destekli sıvı filtrasyon ölçüm cihazı ile tüm örneklere tekrar sızıntı testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of various preparation and obturation techniques during endodontic retreatment on microleakage.One hundred mandibular incisor teeth with single oval root canal were selected for the study. Following the preparation of the standard endodontic access cavity, working length was determined and the teeth were instrumented with step-back technique using H-files. After the preparation all teeth were obturated with standard gutta-percha cones and AH Plus sealer using lateral compaction technique. After three months of storage, microleakage of root fillings was measured by computerized fluid filtration test.After the first microleakage test the teeth were divided into three groups. Root fillings were removed in group 1 with the ProTaper Universal NiTi rotary retreatment files and ProTaper Universal NiTi rotary shaping and finishing instruments; in group 2 with hand files using step-down technique and in group 3 with combination of hand files and ProTaper retreatment and Universal Rotary files. The digital radiographic views of roots were divided into apical, middle and coronal parts and scored on a scale. Following that according to the root canal obturation technique used; the teeth were subdivided into six subgroups. In group 1a, 2a, 3a canals were obturated using cold lateral compaction technique and in group 1b, 2b, 3b canals were obturated thermafil obturation technique. After three months of storage, microleakage of root canal fillings was measured by computerized fluid filtration test.