Lenfomalı hastalarda kemosensitivitenin belirlenmesinde F-18 FDG PET/CT'nin rolü
Role of FDG PET/CT in determination of the chemosensitivity of lymphoma patients
  1. Tez No: 289201
  2. Yazar: BURAK AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AK SİVRİKOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Hematology, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hodgkin ve Hodgkin dışı lenfoma hastalarında standart kemoterapinin ilk kürü sonrasında yapılan F-18 FDG PET/BT görüntülemesinin tedaviye yanıtı erken dönemde öngörmedeki değerini araştırmaktır. Yaşları 21 ile 80 arasında değişen (ortalama yaş 49,7 yıl), yeni tanı almış 19'u Hodgkin lenfoma (HL) ve 11'i Hodgkin dışı lenfoma (NHL) olmak üzere toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi prognostik risk skorlamaları ile riskleri belirlendi. Kemoterapi öncesi evreleme amacıyla (PET0), 1. kür kemoterapi sonrası kemosensitivitenin belirlenmesi amacıyla (PET1) ve 4. ve 6. kür kemoterapi sonrası tedaviye yanıtın belirlenmesi amacıyla (PET4 ve PET6) PET/BT çekimleri uygulandı. Artmış F-18 FDG odakları görsel ve semikantitatif analiz (SUV) ile değerlendirildi. Hastaların bazal PET0 bulguları temel olmak üzere, PET1 sonuçları, PET4 ve PET6 sonuçları ile karşılaştırıldı. PET0 ve PET1 arasındaki SUVMax % değişim oranı, cut-off değeri %52, tedaviye yanıt verecek olan hastaları %100 sensitivite ve %87 spesifisite ile öngörebilmektedir. Bir kür KT sonrası ölçülen SUVMax'ın 5 cut-off değeri ile 4 kür KT sonrası yanıtı öngörmedeki duyarlılığı ise %100, özgüllük de %91,3 saptanmıştır. Sonuç olarak, lenfoma hastalarında 1 kür KT sonrası yapılan F-18 FDG PET/BT'nin, tedaviye yanıt verecek hastaların ayırt edilmesini sağlayarak tedavi planının düzenlenmesinde en etkili faktör olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the value of F-18 FDG PET/CT imaging performed after the first cycle of chemotherapy in prediction of the response to the treatment in patients with Hodgkin?s and non-Hodgkin?s lymphoma. 30 patients with an age range of 21-80 years (mean age 49,7), of which 19 had Hodgkin?s and 11 had Non-Hodgkin?s lymphoma were included in this study. Patients underwent pretreatment risk assessment using prognostic risk scoring. PET/CT scans were performed; before chemotherapy for staging (PET0); after the first cycle of chemotherapy for assessment of the chemosensitivity (PET1); and after the fourth and sixth cycles of chemotherapy for assessment of the response to the treatment (PET4 and PET6). Foci of increased F-18 FDG uptake were evaluated visually and by semiquantitative analysis (SUV). Based on the baseline PET0 findings, results of the PET1 scans of the patients were compared with the results of the PET4 and PET6 scans. Percentage of PET0-PET1 SUVMax reduction, with a cut-off value of 52%, can predict the patients who would response to the treatment with a sensitivity of 100% and a specificity of 87%. Also, with a cut-off value of 5, the sensitivity and specificity of the SUVMax measured after one cycle of chemotherapy in predicting the response after four cycles of chemoterapy were calculated as 100% and 91.3%, respectively. We conclude that, a PET/CT scan performed in the early phases of the treatment of lymphoma patients can be helpful for distinguishing the patients who will not response to the treatment, and thus it is the most important factor that should be considered in planning the subsequent treatment.