Tekerlekli sandalyeli basketbolcularda omuz ağrısı sıklığının saptanması
Determination of shoulder pain frequency in wheelchair basketball players
  1. Tez No: 289199
  2. Yazar: SEDEN SEVENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SONER ÖZSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışma, tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında omuz ağrısı sıklığını saptamak, omuz ağrısını değerlendirmek ve omuz ağrısına neden olan faktörlerin tespit edilmesi amacıyla planlandı.Gereç - Yöntem: Çalışmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Saran Anadolu Yakası Engelliler Spor Kulübü, Karşıyaka Engelliler Spor kulübü ve Bornova Barış Gücü Spor Kulübüne üye tekerlekli sandalye basketbol oyuncuları toplam 45 olgu dahil edildi. Sporcuların spor yapma ile ilgili karakteristik özelliklerini belirlemek için anket uygulandı. Sporcularda omuz ağrısı Tekerlekli Sandalye Kullananlarda Omuz Ağrı İndeksi (WUSPI) kullanılarak, omuz yaralanmaları özel omuz muayene testleri kullanılarak değerlendirildi, postür analizi yapıldı ve üst ekstremite normal eklem hareket açıklıkları ölçüldü.Bulgular: Çalışmada, sporcuların %4'ü tekerlekli sandalye kullanmadan önce omuz ağrısı olduğunu, %53'ü tekerlekli sandalye kullandığı süre içinde uzun süreli omuz ağrısı olduğunu ve %40'ı halen omuz ağrısı yaşadığını bildirmekteydi. Çalışmada, omuz ağrısı ile sporcuların gövde kontrol düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study is planned to determine shoulder pain frequency in wheelchair basketball players, to examine shoulder pain and to investigate factors which cause the shoulder pain.Material and Methods: Wheelchair basketball players who are members of İzmir Büyükşehir Sports Club, Saran Anadolu Yakası Handicapped Sports Club, Karşıyaka Handicapped Sports Club, Bornova Barış Gücü Sports Club, total forthy five wheelchair basketball players were included to this study. A questionnaire has been designed to investigate main characteristic features of wheelchair basketballing. Shoulder pain of subjects was evaluated through Wheelchair Users Shoulder Pain Index (WUSPI), shoulder pathology of subjects who has shoulder pain was evaluated through clinical special shoulder test, posture was analysed and upper extremity range of motion was measured.Result: In this study, 4% of wheelchair basketball players have informed that they have suffered shoulder pain before using wheelchair, 53% of wheelchair basketball players have informed that they have suffered shoulder pain as long as using wheelchair and 40% of wheelchair basketball players have informed that they still suffer shoulder pain. In this study, we haven?t found significant difference between shoulder pain and age, physical disability, body control of athletes (p>0.05).