Lenfomalı hastalarda otolog hematopoetik kök hücre nakli sonrası malign olmayan geç yan etkiler
patients with lymphoma autologous hematopoietic stem cell transplantation for malignant after non late side effects
  1. Tez No: 435650
  2. Yazar: PINAR SIRMATEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) şifa sağlayan bir tedavi seçeneği olarak pek çok hematolojik hastalıkta kullanılmaktadır. Nakil uygulamalarındaki ve destek tedavi alanındaki gelişmeler nakil sonrası uzun dönem hayatta kalan hasta sayısında artışa neden olmuştur. Nakil sonrası takip sürelerinin uzaması ile geç yan etkiler konusunda bilgi birikimi de artmaktadır. Çalışmamızda merkezimizde otolog HKHN yapılmış olan ve nakil işlemi en az 1 yıl önce gerçekleştirilen lenfomalı hastalarda malign olmayan geç yan etkiler araştırıldı. Hastalar rutin kontrollerine geldikleri dönemde ya da gerektiğinde kontrole çağırılarak immün yeniden yapılanma, göz, akciğer, kardiyak, karaciğer, böbrek ve endokrin açıdan değerlendirildi. Değerlendirmeler nakil sonrası median 5.yılda yapıldı. İmmün sistem açısından yapılan değerlendirmede mutlak lenfopeni 9 (%26), CD4 lenfopeni 12 (%38), CD8 lenfopeni 1 (%2.9) ve hipogamaglobulinemi 21 (%60) hastada saptandı. Göz komplikasyonu olarak sadece katarakt (%14.2) gözlendi. Dört (%11.4) hastada obstrüktif, 8 (%22.9) hastada restriktif ve 3 (%8.6) hastada miks tipte solunum fonksiyon testi anormalliği saptandı. Aşikar kalp yetmezliği olan sadece 1 hasta mevcuttu ancak 4 (%11.4) hastada proBNP yüksekliği gözlendi. Hemodiyaliz gerektiren böbrek yetmezliği bir hastada gelişmişti. Erkek hastaların %53'ü impotans tarifledi. En sık endokrin patoloji hipotroidi olarak gözlendi ve hastaların %8.7' sinde saptandı. Beş (%14.2) hastada osteoporoz saptandı. Otolog HKHN sonrası malign olmayan geç dönem yan etkilere ilişkin yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda kontrol grubu bulunmaması bir kısıtlılık olmakla birlikte otolog HKHN'nin geç dönem etkileri konusunda önemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hematopoeetik stem cell transplantation (HSCT) is used as a treatment option that many hematologic diseases healing. Developments in the field of transport applications in the treatment and support has led to an increase in the number of patients with long-term survivors after transplantation. Knowledge about late side effects with prolonged follow-up period after transplantation is increasing. In this study, autologous HSCT performed at our center and transfer operation carried out at least 1 year ago lymphoma patients, non-malignant late side effects were investigated. Patients in the period they become routine checks or call of necessary, immune, eyes, lungs, heart, liver, kidneys and endocrine function was assessed. Evaluations were a median of 5 years after transplantation. Nine (26%) absolute lymphopenia, 12 (38%) CD4 lymphopenia, 1 (2.9%) CD8 lymphopenia and 21 (60%) hipogamaglobine were found. Eye complications just cataract (14.2%) was observed. Four (11.4%) with obstructive, 8 (22.9%) with restrictive and 3 (8.6%) with mix type pulmonary function abnormalities were detected. Only 1 patient had heart failure but there were 4 (11.4%) patients with high-proBNP values. In a patient developed renal failure in need of dialysis. 53% of male patients described impotence. The most frequently endocrine pathology observed as hypothyroidism and was found in 8.7% of patients. Five (14.2%) patients had osteoporosis. After autologous HSCT are no adequate data on non-malignant late effects. Even the lack of a control group was a limitation of our study, we found significant datas on late effects of autologous HSCT with lymphoma.