Nükleer faktör kappa B inhibitörü pirolidin ditiyokarbamat'ın pulmoner hipertansiyon tedavisinde etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the effectiveness of nuclear factor kappa B inhibitor pyrrolidine dithiocarbamate in the treatment of pulmonary hypertension
- Tez No: 289215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pulmoner hipertansiyon (PH), oksidatif stres, pulmoner damar sistemindeki yapısal değişiklikler ve enflamatuvar yanıtlarla ilişkili, ölümcül bir hastalıktır. Bu çalışmada, monokrotalinle (MCT) tetiklenen pulmoner hipertansiyonda pirolidin ditiyokarbamat (PDTC)'ın bir antioksidan ve antienflamatuvar olarak potansiyel koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık.Erişkin erkek sıçanlar, randomize olarak üç gruba ayrıldı: 1. Kontrol grubu, 2. MCT enjekte edilen sıçanlar (60 mg/kg MCT i.p) 3. MCT enjekte edilen ve NF-?B inhibitörü PDTC ile tedavi edilen sıçanlar (3. gün ve 28. günler arasında, günde bir kez, 100 mg/kg i.p (MCT/PDTC tedavi grubu). Tüm sıçanlar, 28 günün sonunda sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension (PH) is a fatal disorder that is associated with oxidative stress, structural changes and inflammatory responses in the pulmonary vasculature. In this study, we aimed to investigate the potential protective effects of pyrrolidine dithiocarbamate (PDTC) as an antioxidant and anti-inflammatory agent on monocrotaline (MCT)-induced pulmonary hypertension.Adult male rats randomized into three groups: 1. Control group, 2. MCT-injected rats (60 mg/kg MCT i.p) 3. MCT-injected rats treated with NF-?B inhibitor PDTC (100 mg/kg once daily i.p on days 3 to 28 (the MCT/PDTC group) All rats were sacrificed after 28 days.