Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda deliryum ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of delirium and risk factors in patients hospitalized in intensive care unit
- Tez No: 289214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda deliryum ve risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yatan 55 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan hasta tanıtım formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Metodu, Glaskow Koma Skalası (GKS), Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalası (RASS), Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE II) ve Basitleştirilmiş Tedavi Yaklaşımları Skorlama Sistemi (TISS-28) ile Mart 2008-Nisan 2009 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare, Fischer kesin ki-kare, t testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out as descriptive in order to determine the delirium and risk factors in patients hospitalized in intensive care unit. The sample of the research was 55 patients hospitalized in the intensive care unit in Hospital of İzzet Baysal Faculty of Medicine, Abant İzzet Baysal University. The research data were collected between March 2008-April 2009 with the patient information form prepared by the researcher, Confusion Evaluation Method in Intensive Care Unit, Glasgow Coma Scale (CKS), Richmond Agitation Sedation Scale (RASS), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) and Simplified Therapeutic Intervention Scoring System (TISS-28). In analysis of the data, Chi-square, Fischer exact chi-square, t test, and Mann-Whitney U test were used.