Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde dispne algıları ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of releationship between perceptions of breathlessness and anxiety depression in Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) patients
- Tez No: 289226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalarının (KOAH) dispneleri ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkiyi ve ilişki düzeyini belirlemek amacıyla kesitsel analitik olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde ve polikliniğinde tedavi edilen 90 (8 K, 82 E) hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ?Hasta Tanıtım Formu?, ?Medical Research Council Scale (MRCS)? ve ?Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD)? kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Pearson korelasyon katsayısı ve Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların MRCS ortalamasının 3.1±1.37 olduğu, %26.7'sinde anksiyete ve %56.7'sinde depresyon riskinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the relationship and levels of the relationship between diyspnea and anxiety, depression as cross-sectional analytic. The range of research was composed by 90 (8 F, 82 M) patients who treated at the pulmonary diseases service of the research and practical hospital of Düzce University. The data of research were gathered by using ?Form ofpatient overview?, ?Medical Research Council Scale? and ?Hospital Anxiety Depression Measure (HAD)? with method of face to face meeting. In the analysis of data, pearson correlation factor and logistic regression were used. It was determined that the MRCS :3.1±1.37, high risk of anxiety of 26.7 % and depression of 56.7 % patients.