Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde dispne şiddeti ve bakım bağımlılığını etkileyen faktörler
Factors affecting dyspnea severity and care dependency in individuals with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 947055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖZER KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde dispne şiddeti ve bakım bağımlılığını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğinde Mayıs-Kasım 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü, istatistiksel güç analizi kullanılarak %95 güven aralığında (α=0.05) ve %5 hata payı ile hesaplanmış olup, araştırmaya toplam 143 hasta dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, KOAH Değerlendirme Testi, Bakım Bağımlılığı Ölçeği ve Dispne-12 Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizde, değişkenlerin dağılım özelliklerini incelemek ve normallik varsayımlarını test etmek amacıyla tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklem t testi, çoklu grup karşılaştırmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine factors affecting dyspnea severity and care dependency in individuals with chronic obstructive pulmonary disease. Materials and Methods: This descriptive study was conducted at Hacettepe University Adult Hospital Pulmonology Clinic between May-November 2024. The sample size was calculated using statistical power analysis at 95% confidence interval (α=0.05) and 5% margin of error, including 143 patients. Data were collected using Patient Information Form, COPD Assessment Test, Care Dependency Scale, and Dyspnea-12 Scale. Descriptive statistics were used to examine distribution characteristics and test normality assumptions. Independent Samples t-test for binary group comparisons and One-Way ANOVA for multiple group comparisons were applied. Relationships between variables were evaluated using Pearson correlation analysis.