Ovaryen hiperstimülasyon sendromu oluşturulmuş rat modelinde Resveratrolün etkileri
The effects of Resveratrol on an ovarian hyperstimulation syndrome model in rats
  1. Tez No: 289235
  2. Yazar: ŞEBNEM ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ovaryen hiperstimulasyon sendromu (OHSS) infertil kadınlarda gonadotropinlerle foliküler gelisimi sağlamak amaçlı ovaryen stimülasyon sırasında ortaya çıkan hayatı tehdit eden komplikasyonları olan bir sendromdur.Vasküler geçirgenlikte artısa bağlı asit ve plevral effüzyon ile karakterize kliniği olan bu sendromda birincil şüpheli faktör vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF)' dür. OHSS patogenezinde baska faktörlerinde rol oynadığı düsünülmektedir.OHSS' nin olusumundan çesitli mekanizmalar sorumlu tutulmakla birlikte, OHSS' nin olusumu ve devamında inflamatuar yanıtın ve anjiogenezisin önemli rol oynadığı gösterilmistir. Bizim çalısmamızın amacı, antiinflamatuar ve anjiogenezisi inhibe edici etki gösteren resveratrolün rat OHSS modelinde etkilerini arastırmaktır.OHSS' de deney modeli olarak immatür wistar disi rat kullandık. Toplam 24 rat çalısmaya alındı ve 4 gruba ayrıldı. 6 tanesi kontrol grubu olarak ayrıldı, 6 tanesinde hafif OHSS ve 12 tanesi de iki esit gruba bölünerek bunlarda da ciddi OHSS olusturuldu. Gonadotropinlerle ovarian stimulasyon yapılarak hafif ve ciddi OHSS olusturulan ratlardan, ciddi OHSS gelisen gruplardan birine tedaviolarak 60 mg/kg resveratrol verildi. Gruplar, vücut ağırlıkları, over ağırlıkları, periton sıvısında VEGF ve IL-6 düzeyleri, VEGF ekspresyonu, antral, atretik folikül ve korpus luteum sayıları over yönünden karsılastırıldı. Grup 4 periton sıvısı VEGF ortalama değerleri, ortalama histopatolojik skorları ve ortalama corpus luteum sayıları, grup 3 (siddetli ohss grup) ile karsılastırıldığında istatistiksel olarak düsük bulunmustur. Atretik folikül sayısı grup 3 ile kıyaslandığında istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmustur. Grup 4 Periton sıvısı IL6 değerleri grup 3 ile karsılastırıldığında istatistiksel anlam ulasmasada düsme trendinde bulunmustur.Resveratrol, anti-inflamatuar etki göstererek ve anjiogenezisi olumsuz yönde etkileyerek VEGF ekspresyonu azaltmıstır.
Özet (Çeviri)
Ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) is a life-threatening complication that may result from intended follicular development, thus ovarian stimulation with gonadotropins during infertility treatment. The syndrome comprises an array of symptoms and findings. One of which is a clinical setting involving ascites and pleural effusion due to an increase in vascular permeability. The major causative factor of this condition is suspected to be vascular endothelial growth factor (VEGF), although various other factors are thought to be involved. Many mechanisms have been held responsible for the ethiopathogenesis of this syndrome although most dwell on substantial evidence of inflammatory processes and angioneogenesis. The aim of this study was to show the effects of resveratrol- a substance renowned for its? anti-inflammatory and antiangioneogeneticproperties on a rat model of OHSS.OHSS was simulated in immature female wistar rats. A total of 24 rats were included and divided into 4 groups. The control group comprised 6 rats; 6 rats were included in the mild OHSS group whereas 12 rats were subjected to severe stimulation, comprising two severe OHSS groups. Gonadotropins were administered in different doses to achieve the varying OHSS models (ie, mild and severe). 6 rats in the severe OHSS group were administered 60mg/kg resveratrol.The groups were compared according to mean body weights, ovarian weight, peritoneal fluid VEGF and interleukin 6 (IL-6) levels, VEGF expression, antral and atresic follicle counts as well as corpus luteum counts. The mean peritoneal VEGF levels, histopathological scores for VEGFexpression and corpus luteum counts were significantly lower in group 4 (resveratrol group) when compare to group 3 (severe OHSS group). The number of follicles that had undergone atresia were significantly higher in group 3 when compared to group 4. Peritoneal IL-6 were lower in group 4 although this trend did not reach statistical significance.Resveratrol demonstrated an antiinflammatory effect as well as a negative effect on angiogenesis, resulting in a decrease in VEGF expression.