Makulanın tutulduğu yırtıklı retina dekolmanı hastalarında, klasik dekolman cerrahisinden sonra anatomik ve fonksiyonel açıdan makulanın iyileşmesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anatomical and functional recovery of macula on patients having macula-off rhegmatogenous retinal detachment, after classical retinal detachment operation
  1. Tez No: 289263
  2. Yazar: SAMİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Klasik dekolman cerrahisi geçiren makulası tutulmuş hastalarda multifokal elektroretinogram (mfERG) ve optik koherens tomografi (OKT) kullanarak, cerrahi öncesi ve sonrası etkenler açısından makulanın iyileşmesini ve cerrahi sonrası görme keskinliğinin (GK) mfERG, OKT cihazlarından elde edilen sonuçlarla olan ilişkisinin değerlendirilmesi.Ocak 2007 ve Aralık 2007 tarihleri arasında makulayı tutan yırtıklı retina dekolmanı nedeni ile klasik dekolman cerrahisi geçiren 46 hasta ileriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyattan önce ve sonra belirli aralıklarla göz muayeneleri, OKT ve mfERG ölçümleri yapıldı. OKT ve mfERG testleri için kontrol grubu olarak hastaların sağlam gözleri kullanıldı.Kırkaltı hastanın 37'si altı aylık izlem süresini tamamladı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relation of recovering macula in terms of elements before and after operation and outcome of visual acuity (VA) after operation obtained from multifocal electroretinography (mfERG) and optical coherence tomography (OCT) instruments using OCT and mfERG on patients having a classical retinal detachment (RD) operation whose macula was involved.Between January 2007 and December 2007, 46 patients with rhegmategenous RD involving the macula and having classical RD operation were prospectively examined. Before and after surgery, OCT and mfERG evaluations and ophthalmological examination of patients were performed in certain times. For OCT and mfERG tests as a control group healthy eyes of the patients were used.Thirty-seven of 46 patients completed the 6 months follow-up period.