Bloknot defter tellerini bükme aparatı tasarım ve imalatı
Bending device of wires of block-notebooks design and it's productions
  1. Tez No: 5322
  2. Yazar: MUSTAFA YÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
II BLOKNOT DEFTER TELLERİNİ BÜKME APARATI TASARIM VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YÜMER GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Bu çalışmada istenilen uzunlukta tel bükebilen bir makinanxn tasarxmi ve bir prototipin imalatı yapılmıştır. Makinanın taşarımı sırasında pnömatik, hidrolik, mekanik ve benzeri sistemler düşünülmüş, ancak mekanik sistemin en ekonomik ve verimli olacağı tesbit edilmiştir. Tambur kamlarla hareket fonksiyonları sağlanan üç kızak mekaniz-ı. ması kinematik olarak uygun bulunmuştur. Tasarlanan makina nın bir prototipi imal edilmiştir. Prototip makina çalış tırılarak denenmiş, sonuçlar makinanın endüstride kulla nılabilme imkanı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill BENDING DEVİCE OF WIRES OF BLOCK-NOTEBOOKS DESIGN AND IT'S PRODUCTION (M.Sc. Thesis) Mustafa YÜMER GAZ I UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCEuAND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT“^.”^ In this thesis, the design and construction of a wire: bending machine to produce bend wires used in book binding is performed. During the design of the machine, pneumatic, hydraulic, mechanical and similar systems had been investigated but mechanical systems were found to be the most economical and productive amongst the alter natives. Three-slide mechanism driven by drum cams was found suitable for kinematic requirenents. A prototype of designed machine had been manufactured. Prototype o* machine has performed satisfactorily and has demostrated a great potential for industrial use.