Radyoterapi ile eş zamanlı Kapesitabin uygulanan lokal ileri evre rektum kanserli hastalarda etkinlik (lokal kontrol ve sağkalım) ve toksisitenin değerlendirilmesi
Efficacy (local control and survival) and tolerability of concomitant chemoradiation with capecitabine in locally advanced rectum cancer.
- Tez No: 289277
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZKAN, YRD. DOÇ. DR. MERAL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
AMAÇ: Radyoterapi ile eş zamanlı kapesitabin uygulanmasının lokal ileri evre rektum kanserli hastalarda etkinlik (lokal kontrol ve sağkalım) ve tolere edilebilirliğini değerlendirmek.GEREÇ VE YÖNTEM: Mart 2004-Ocak 2007 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (UÜTF) Muammer Ağım (MA) Radyoterapi (RT) merkezine başvuran histopatolojik olarak evre II-III rektum adenokanseri tanısı konmuş ve postoperatif adjuvan kemoradyoterapi (kapesitabin+radyoterapi) uygulanan 26 olguyu retrospektif olarak değerlendirdik. Sekizi (%34) kadın, 18'i (%66) erkek olan olguların ortanca yaşı 58 (sınırlar: 30-83 yaş) bulundu. Olgularımızın tümü T evresine göre T3, N evresine göre; 13 olgu (%50) N0, altı olgu (%23) N1, yedi olgu (%27) N2 evresinde saptandı. RT'de 3 boyutlu bilgisayarlı planlama yapılmış ve 6-15-25 MV foton enerjisi üreten lineer akseleratörler kullanıldı. Radyoterapi alanı primer bölge ve bölgesel lenf nodlarını içerecek şekilde, 1.8 Gray (Gy) fraksiyonlar ile haftada 5 gün ve 45 Gy uygulandı. Daha sonra primer tümöre 2-3 cm sınırla içerecek şekilde ön-arka alanlar ile 5.4-9 Gy boost dozu uygulanarak toplam 50.4-54 Gy radyasyon dozu verildi. Eş zamanlı kemoterapide kapesitabinin ortanca dozu 1650 (sınırlar:1300-1650 mg) mg/m²/gün'den kullanılmış olup, olgulara günde iki seferde alması önerildi.Sağkalım üzerine etkili prognostik faktörler kişisel, tümörle ve tedaviyle ilgili parametreler olarak analiz edildi. Tek değişkenli analiz yapıldı ve Kaplan-Meier eğrilerinin log-rank yöntemi kullanıldı. İstatistiksel analizde anlamlı değer olarak p? 0.05 kabul edilmiştir.BULGULAR: Hastalıksız sağkalım (HSK) süresi ortanca 16 ay (sınırlar: 1-34 ay), genel sağkalım süresi (GSK) ortanca 22 ay (sınırlar: 5-54 ay) saptandı. İzlem süresinde hiçbir olguda lokorejyonel rekürrens gözlenmedi ve 2 hastada karaciğer, bir hastada paraaortik lenf nodu olmak üzere, olguların 3'ünde (%11) metastaz gelişti. Üçü metastaza bağlı metabolik yetmezlikten, ikisi hastalık dışı nedenlerle olmak üzere beş olgu kaybedildi. N evresinin (p=0,051), toplam evrenin (p=0,051) ve müsinöz komponent (p=0,002) varlığının genel sağkalımda istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi saptandı. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte bir (%4) olguda grade 3 lökopeni, iki (%8.3) olguda grade 3 diyare gelişti.SONUÇ: İzlem süresinin ve hasta sayısının yetersiz olmasıyla birlikte lokal nüksün saptanmaması, grade 3 ve üzeri komplikasyon sayısının oldukça az olması nedeniyle kapesitabin ile eşzamanlı postoperatif kemoradyoterapi uygulanmasının etkin ve tolere edilebilir bir tedavi yöntemi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIMS: To evaluate efficacy (local control and survival) and tolerability of concomitant chemoradiation with capecitabine in locally advanced rectum cancer.METHODS and MATERIALS: Between March 2004-January 2007, 26 cases with histopathologically stage II-III rectal adenocancer , that were attended Uludag University Medical Faculty (UUMF) Muammer Agim (MA) Radiotherapy Center, treated with postoperative adjuvant chemoradiotherapy (Capecitabine+ radiotherapy) were evaluated retrospectively. Median age of the cases was 58 (range, 30-83 years). Eight (34%) of the cases were female and 18 (66 %) of the cases were male. All the cases were T3 according to T stage. The distribution of N stage were , 13 cases ( 50%) N0, 6 cases (23%) N1 and 7 casess (27%) were N2. Radiotherapy were planned by three-dimensional treatment planning and were delievered by lineer accelerator using 6-15-25 MV photon energy All cases were delievered radiotherapy by 1,8 Gy for each fraction 45 Gy in 5 days in a week then recieved 5,4-9 Gy boost dose by antero-posterior ,postero-anterior technique to the primary tumor with 2-3 cm margin to a total dose of 50.4-54Gy. Capecitabine median dose was 1650 (range, 1300-1650 mg) mg/m²/day and was given orally by in two divided doses as morning and evening in concomitant chemotherapy.The prognostic factors that effect survival are analysed as personal, tumor and treatment related parameters. In univariate analysis the statistical analysis of Kaplan-Meier curves performed by log rank method.