Lokal ileri rektum adenokanser hastalarında neoadjuvan tedavi modalitelerinin patolojik yanıt ve sağkalım ilişkisi
The relationship between neoadjuvant treatment modalities and pathological response and survival in patients with locally advanced rectal adenocarcinoma
  1. Tez No: 954964
  2. Yazar: ALİ EMİN CİNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BAŞOĞLU TÜYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Rektum kanseri tüm kanserler içinde üçüncü sıklıkta görülen kanserdir. Lokal ileri evre rektum kanseri rektal tümörün bağırsak duvarını aşarak çevre dokulara veya mezorektal fasyaya (MRF) invazyon gösterdiği ve/veya bölgesel lenf nodu metastazı bulunduğu, ancak uzak metastazın saptanmadığı evre II–III hastalık olarak tanımlanır. Hastaların yaklaşık %60'ı bu evrede tanı almaktadır. Standart neoadjuvan kemoradyoterapi (nKRT), bu hasta grubunda uzun yıllardır uygulanan temel tedavi yaklaşımıdır. Son yıllarda, total neoadjuvan tedavi (TNT) protokolü, sistemik tedaviyi cerrahi öncesi döneme entegre ederek patolojik tam yanıt (pCR) oranlarını ve sağkalım sonuçlarını iyileştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, lokal ileri rektum kanseri tanılı hastalarda uygulanan nKRT ve TNT modellerinin klinik sonuçları ve sağkalım üzerine etkileri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışmaya, Ocak 2018 – Haziran 2024 tarihleri arasında lokal ileri rektum kanseri tanısı almış hastalar dahil edilmiştir. Hastalara ya standart nKRT (45–50.4 Gy radyoterapi ile eş zamanlı 5-Fluorouracil veya kapesitabin) ya da TNT (nKRT tamamlandıktan sonra sistemik kemoterapi [FOLFOX/CAPOX]) uygulanmıştır. Hastaların klinik, radyolojik ve patolojik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Birincil sonlanım noktaları genel sağkalım (GS), hastalıksız sağkalım (HS) ve patolojik tam yanıt (pCR) oranı olarak belirlenmiştir. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemiyle yapılmış, gruplar log-rank testi ile karşılaştırılmıştır. Çok değişkenli analizler Cox regresyon modeliyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 140 hastanın çoğunluğunda T3 evresi (%90) ve N1 evresi (%70,7) izlendi. pCR oranı tüm grupta %25,7 olarak saptandı. TNT uygulanan grupta pCR oranı anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (%34,2; p=0,01).
Özet (Çeviri)
Aim: Rectal cancer is the third most common malignancy among all cancer types. Locally advanced rectal cancer is defined as stage II–III disease in which the tumor extends beyond the rectal wall, invades surrounding tissues or the mesorectal fascia (MRF), and/or involves regional lymph nodes, but without evidence of distant metastasis. Approximately 60% of patients are diagnosed at this stage. Standard neoadjuvant chemoradiotherapy (nCRT) has long been the mainstay treatment for this patient group. In recent years, the total neoadjuvant therapy (TNT) protocol has been introduced with the aim of improving pathological complete response (pCR) rates and survival outcomes by integrating systemic therapy into the preoperative period. This study compares the clinical outcomes and survival impact of nCRT and TNT protocols in patients diagnosed with locally advanced rectal cancer. Materials and Methods: This is a retrospective observational study including patients diagnosed with locally advanced rectum cancer between January 2018 and June 2024. Patients received either standard nCRT (45–50.4 Gy radiotherapy with concurrent 5-Fluorouracil or capecitabine) or TNT (combination of chemoradiotherapy and systemic chemotherapy using FOLFOX/CAPOX protocols). Clinical, radiological, and pathological data were collected. The primary endpoints were overall survival (OS), disease-free survival (DFS), and pathological complete response (pCR) rate. Survival analyses were conducted using Kaplan-Meier method and compared via log-rank test; multivariate analysis was performed using Cox regression. Results: Of the 140 patients evaluated, the majority presented with radiological T3 (90%) and N1 (70,7%) disease at diagnosis. The overall pCR rate was 25,7%. Patients who underwent TNT demonstrated significantly higher pCR rates (34,2%; p=0.01).