Periferik sinir kesisinde sistemik uygulanan Sitidin, Kolin ve Sitikolinin, aksonal rejenerasyon ve epinöral skar dokusu üzerine etkilerinin erken primer sütür modelinde araştirilmasi
The analysis of the effects of intraperitoneal administered the analysis of the effects of intraperitoneal administered cytidine, choline and citicoline on axonal regeneration and epineural scar formation in early suturing model of rat peripheral nerve section
- Tez No: 289290
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET BEKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZETPeriferik sinir yaralanması nadiren fonksiyonların tam kazanımı ile sonuçlanmakta ve bir çok değişik nedenlerde rejenerasyonu engellemektedir. Çalışmamızda, siyatik sinirde kesiden sonra primer anastomoz uygulanarak sistemik CDP-kolin (Sitikolin), sitidin, kolin ve sitidin+kolin uygulanmasının perinöral skar dokusu, aksonal rejenerasyon ve fonksiyonel geri kazanım üzerine etkileri araştırıldı.Çalışmada ağırlıkları 200-270 (±23) mg arasında değişen 70 adet Spraque-Dawley tipi dişi yetişkin sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda sağ siyatik sinire mikromakas ile kesi yapılarak 8/0 prolen ile hemen primer anastomoz yapıldı. Takiben sıçanlar kontrol (KG) (n=10), CDP-Kolin (CDP-KoG) (n=15), sitidin (SiG) (n=15), kolin (KoG) (n=15), sitidin+kolin (Si-KoG) (n=15) olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Sıçanlara intraperitoneal olarak sırasıyla 2 cc serum fizyolojik (SF), 2 cc SF içinde sulandırılmış 600 ?mol/kg CDP-kolin, 600 ?mol/kg sitidin, 600 ?mol/kg kolin, 600 ?mol/kg sitidin+kolin uygulandı.12.haftada tüm sıçanlar yüksek doz Tiopental sodyum uygulamasıyla sakrifiye edildi. Makroskopik değerlendirmede sinir yapışıklığı ve ayrılabilirliği açısından yapılan değerlendirmede CDP-KoG'de KG'ye oranla anlamlı farklılık saptandı (p0.5).12.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE ANALYSIS OF THE EFFECTS OF INTRAPERITONEAL ADMINISTERED CYTIDINE, CHOLINE AND CITICOLINE ON AXONAL REGENERATION AND EPINEURAL SCAR FORMATION IN EARLY SUTURING MODEL OF RAT PERIPHERAL NERVE SECTIONPeripheral nerve injuries seldom results in complete recovery of functions and many factors interfere with regeneration. In the present study we investigated the effects of systemic administered CDP-choline (citicoline), cytidine, choline and cytidine plus choline on perineural scar formation, axonal regeneration and functional recovery in early suturing model of rat sciatic nerve section.70 Spraque-Dawley female rats weighting 200-270 gr were used in this study. Right sciatic nerve was sectioned with a microscissor. Rats underwent immediate suturing of their nerves with 8/0 prolene just after nerve section. Rats received Control (KG) (n=10), CDP-Choline (CDP-KoG) (n=10), cytidine (SiG) (n=15), choline (KoG) (n=10), cytidine plus choline (Si-KoG) (n=10) received 2 cc Saline ip , 600 ?mol/kg CDP-kolin ip , 600 ?mol/kg cytidine ip, 600 ?mol/kg cholin ip , 600 ?mol/kg cytidin+ cholin ip in 2 cc Saline respectively.12 weeks after surgery all rats were sacrified. A thick connective tissue surrounding the suture site was observed in CDP-Choline treated rats on macroscopical examination.