Kronik bel ağrılı hastalarda yoga temelli egzersizlerin etkinliği
Effects of yoga based exercises on chronic low back pain
- Tez No: 289291
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH YURTKURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETBu çalışma; kronik bel ağrılı (3 aydan uzun süren) hastalarda, yoga temelli grup egzersizlerinin etkinliğini, ev egzersizlerine göre üstünlüğü olup olmadığını araştırmak amacıyla randomize, prospektif, kontrollü ve tek kör olarak yapıldı.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na bağlı Atatürk Rehabilitasyon Uygulama Araştırma Merkezi Polikliniğine Mayıs 2004 ? Nisan 2005 tarihleri rasında başvuran kronik mekanik bel ağrılı toplam 36 hasta çalışmaya alındı. Hastalar yoga grup egzersizi (N= 19) ve ev egzersiz (N=17) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalara 8 hafta süreyle haftada 3 gün , günde 30 dakikalık egzersiz programı düzenlendi ve 6 ay boyunca izlendi.Hastalar başlangıç, tedavi sonrası 2.ay ve 6.aylarda ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS: hareket, istirahat, gece ), Likert Ağrı Skalası, Schober testi, el parmak zemin mesafesi, düz bacak kaldırma testi, Laseque, parsiyel sit up/curl up, Sorensen testi, PILE testi, 6 dakika yürüme testi, Rolland Morris Disabilite İndeksi (RMDİ), Oswetry Özürlülük Anketi (OÖA), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Nottingham Sağlık Profili (NSP) ve Short Form 36 (SF-36) ile değerlendirildi.Tedavi grubunda tedavi öncesine göre tüm VAS değerlerinde (hareket, istirahat, gece), Likert Ağrı skala değerlerinde, el parmak zemin mesafesinde, parsiyel sit up/curl up, PILE, RMDİ, BDE, OÖA, NSP ağrı, fizik fonksiyon alt grup ve toplam değerlerinde, SF 36 fiziksel fonksiyon, rol kısıtlılığı, ağrı, sosyal fonksiyon ve genel sağlık alt grubunda başlangıca göre anlamlı düzelme görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis randomized, controlled and single blind study is performed on patients with chronic low back pain (lasting more than 3 months) to search the effectiveness of yoga based group exercises and to find out if yoga based group exercises are superior to home exercises.For this study, 36 patients with chronic low back pain were referred to Atatürk Rehabilitation and Research Centre of Uludağ University Medical School Physical Medicine and Rehabilitation between May 2004-April 2005. Patients were divided randomly into two groups: yoga based exercise group (n=19) and home exercise group (n=17). Patients attented exercises 30 minutes a day, 3 days a week, for a duration of 8 weeks time and they were monitored for 6 months.Patients are evaluated before treatment, 2 months after treatment and 6 months after treatments for pain. Visual Analog Pain Scale (VAS; motion, rest, night), Likert Pain Scale, Schober test, Finger-Floor distance, SLR, Laseque, partial sit up/curl up, Sorensen Test, PILE test, Rolland Morris Disability Index (RMDI), Oswestry Disability Qustionairre(ODQ), Beck Depression Inventory (BDI), Nottingham Health profile (NHP), and Short Form-36 (SF-36) were applied to all patients.In the Yoga Group, all VAS parameters (motion, rest, night), Likert Pain Scale, Finger-Floor distance, Partial sit up/curl up, PILE, RMDI, BDI, ODQ, NHP (Pain, Physical Activity as sub-group and total value), SF-36 (Physical Activity, role limitation, pain, social activity and total value) a significant improvement was found when compared with the pretreatment values.