Periferik sinir kesisinde farklı dozlarda sistemik uygulanan CDP-kolin'in aksonal rejenerasyon ve epinöral skar dokusu üzerine etkilerinin erken primer sütür modelinde araştırılması
Investigation of the effects of CDP-choline administered systemically at various doses on axonal regeneration and epineural scar tissue in a rat model of early primary suturation
- Tez No: 303361
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Periferik sinir kesisi sonrası iyileşmede nadiren fonksiyonel geri kazanım nadiren tam olarak görülmektedir. Daha önce kliniğimizde yapılan çalışmalarda periferik sinir hasarında CDP-kolin'in perinöral skar dokusu, aksonal rejenerasyon ve fonksiyonel geri kazanım üzerine etkinliğini kanıtlanmıştı. Bu çalışmamızda ise sitikolin'in periferik sinir hasarındaki etkinliğinin dozla ilişkisini inceledik.Çalışmada ağırlıkları 200-270 (±23) gr arasında değişen 60 adet Wistar Albino tipi dişi yetişkin sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda sağ siyatik sinire mikromakas ile kesi yapılarak 8/0 prolen ile hemen primer anastomoz yapıldı. Takiben sıçanlar 4 tedavi grubuna ayrıldı: kontrol (K; n=15) grubuna intraperitoneal yolla 2 cc serum fizyolojik (SF) enjekte edilirken, C-300 (n=15), C-600 (n=15) ve C-900 (n=15) gruplarındaki sıçanlara 2 cc SF içinde sulandırılmış sırasıyla 300 ?mol/kg, 600 ?mol/kg ve 900 ?mol/kg CDP-kolin uygulandı.12.haftada tüm sıçanlar yüksek doz Tiopental sodyum uygulamasıyla sakrifiye edildi. Sıçanlar sakrifiye edilmeden önce 4, 8, 12 haftada siyatik fonksiyon indeksi (SFİ) çalışmaları ve 12. haftada elektrofizyolojik (EMG) kayıtları alındı. Takiben sıçanlar sakrifiye edilerek, sinir yapışıklığı, SFİ, EMG sonuçları ve histomorfolojik inceleme yapıldı. Sinir yapışıklığı, SFİ ve EMG inceleme değerlendirmelerinde K ve C-300 grubuna göre C-600 ve C-900 grubunun sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı derecede iyi çıktığı gözlendi (p0.05); fonksiyonel olarak myelinli akson sayılarının arttığı ve morfolojilerinin daha düzgün olduğu gözlendi.Bu anlamda periferik sinir kesisi ve primer anastomoz modelinde CDP-kolinin aksonal rejenerasyon ve skarsız iyileşme üzerine etkinliğinin doza bağımlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
A full functional recovery is rarely seen after peripheral nerve injuries. We reported citicoline?s effect on perineural scar tissue, axonal regeneration and functional recovery after peripheral nerve injury in our previous studies. In this study, we investigated the relation of citicoline dose on its effectiveness in peripheral nerve injury.Sixty adult female Wistar Albino rats weighing 200 to 270 (±23) g were used in the study. Right sciatic nerves of all rats were incised using micro-scissors and primary anastomosis was performed immediately with 8/0 prolene. Rats were then divided into four groups: control (K) (n=15) group received 2 cc saline (SF) intraperitoneally, while rats in C-300 (n=15), C-600 (n=15) and C-900 (n=15) groups received 300 ?mol/kg, 600 ?mol/kg and 900 ?mol/kg CDP-choline diluted in 2 cc saline, respectively.At the 12th week, all the rats were sacrificed by administration of high dose Thiopental sodium. Before rats were sacrificed, the sciatic functional index (SFI) at the 4th, 8th and 12th weeks and electrophysiological recordings at the 12th week were recorded. Then, rats were sacrificed and nerve adhesions, SFI, electrophysiological results and histomorphological examinations were performed.