Tip 1 diabetli çocuk ve ergenlerde psikiyatrik komorbidite sıklığı ve özelliklerinin incelenmesi
Investigation of psychiatric comorbidity frequency and characteristics of type 1 diabetic children and adolescents
  1. Tez No: 289293
  2. Yazar: HACER RÜZGAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM TANELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
TİP 1 DİABETLİ ÇOCUK VE ERGENLERDE PSİKİYATRİK KOMORBİDİTE SIKLIĞI VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİHacer RUZGARÖZETÇalışmanın amacı, tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerin özelliklerini, psikiyatrik komorbidite ve özelliklerini araştırmaktır. Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Polikliniğine başvuran, 29'u çocuk ve 30'u ergen olmak üzere 59 katılımcı çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF PSYCHIATRIC COMORBIDITY FREQUENCY AND CHARACTERISTICS OF TYPE 1 DIABETIC CHILDREN AND ADOLESCENTSHacer RUZGARThe aim of the current study was to investigate the frequency of psychiatric comorbidity and characteristics of children and adolescents with type 1 diabetes mellitus. There were a total of 59 participants (29 children and 30 adolescents) recruited from Policlinic of Pediatric Endocrinology of Pediatrics Department Applied Research Center for Health Uludag University.