Tip 1 diyabetes mellitus tanısı alan ergenlerde yeme bozukluğu, sosyal kaygı, sosyal görünüş kaygısı ve psikolojik sağlamlık ilişkisi
He relationship between eating disorder, social anxiety,social appearance anxiety and psychological resilience inadolescents diagnosed with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 924291
  2. Yazar: AYŞE NUR DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, tip 1 diyabet tanısı alan ergenlerde yeme bozukluğu riski, sosyal kaygı, sosyal görünüş kaygısı ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı.Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, tip 1 diyabet tanısıyla,bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk endokrinolojisi polikliniğinde tedavi olan toplam 176 ergen oluşturdu. Veriler,“Tanımlayıcı Bilgiler Formu”,“Diyabete Özgü Yeme Bozukluğu Riski Saptama Ölçeği”,“Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”ve“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılarak, yüz yüze toplandı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 14.16±2.73, %51.1'inin erkek, %63.1'inin üç yıl ve üzeri süredir tip 1 diyabet hastası, %66.5'inin normal beden kitle indeksine sahip ve %85.80'inin yeme bozukluğu riski düzeylerinin yüksek olduğu saptandı. Ölçek toplam puan ortalamaları,“Diyabete Özgü Yeme Bozukluğu Riski Saptama Ölçeği 36.063±15.26”,“Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, 58.86±12.90”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, 48.82±12.09”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, 35.17±10.61”olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between eating disorder risk, social anxiety, social appearance anxiety and psychological resilience levels in adolescents diagnosed with type 1 diabetes. It is a cross-sectional, descriptive and correlational study. The sample of the study consisted of 176 adolescents diagnosed with type 1 diabetes and treated in the pediatric endocrinology outpatient clinic of a training and research hospital. Data were collected face-to-face using the“Descriptive Information Form”,“Diabetes Eating Problem Survey-Revised”,“Social Anxiety Scale for Adolescents”,“Social Appearance Anxiety Scale”and“Child and Youth Resilience Measure”. The mean age of the patients participating in the study was 14.16±2.73, 51.1% were male, 63.1% had type 1 diabetes for three years or more, 66.5% had a normal body mass index and 85.80% had a high risk level of eating disorder. The total mean scores of the scales were found to be“Diabetes Eating Problem Survey-Revised, 36.063±15.26”,“Social Anxiety Scale for Adolescents, 58.86±12.90”,“Social Appearance Anxiety Scale, 48.82±12.09”,“Child and Youth Resilience Measure, 35.17±10.61”.