Diyaliz hastalarında statin tedavisinin renal anemi-inflamasyon ve prohepcidin üzerine etkileri
In dialysis patients of statin therapy effects on renal anemia-inflammation and prohepcidin
  1. Tez No: 289307
  2. Yazar: MAHMUT ARABUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik hastalık anemisi kronik infeksiyonlarda, kanserlerde, travmada veinflamatuar hastalıklarda sıklıkla gözlenir. Son zamanlara kadar patogenezihakkında çok az sey biliniyordu. Son bir kaç yıldır, kronik hastalık anemisipatogenezinde bir inflamatuar sitokin olan IL-6'nın uyardıgı hepcidin ön planaçıkmıstır. Hepcidin demir düzenleyicisi olmakla birlikte kronik hastalıkanemisinden de sorumlu tutulmaktadır.Hepcidin bir antimikrobiyal peptid olup esas olarak karacigerdesentezlenir. Hepcidinin dietten demir emilimini ve makrofajlardan vekaracigerdeki demir depolarından demirin mobilizasyonunu düzenledigi önesürülmektedir. İnflamasyon kronik hastalık anemisinin güçlü mediatörü olanhepcidinin üretimini artırır.Kronik böbrek yetmezliginde (KBY) anemi esas olarak eritropoetin (EPO)eksikliği yüzündendir. Fakat bu hastalarda sıklıkla kronik inflamatuar bir durumsözkonusudur. Kronik inflamasyonun altında üremik ortam, artmısproinflamatuar sitokinler, infeksiyonlar, aterosklerozis vs. gibi birçok nedenbulunmaktadır. Diyaliz hastalarında artmıs hepcidin seviyeleri fonksiyonel demireksikliginden ve anemiden sorumlu olabilir. Diyaliz hastalarında sıklıkla düsükdüzeyde bir inflamasyon ve aynı zamanda düzeyi artmıs hepcidin mevcuttur.Son zamanlarda öne sürülen hipoteze göre; KBY'de hepcidin ile anemi,inflamasyon ve karaciger fonksiyonları arasında bir iliski olabilir.Biz çalısmamızda diyaliz hastalarında anemi, inflamasyon parametreleriile hepcidin iliskisini göstermeyi ve statinlerin anemi, inflamasyon ve hepcidinparametrelerine etkisini arastırmayı amaçladık. Statinlerin anti-inflamatuaretkisinden yararlanarak kronik inflamasyon-anemi döngüsünü kırıp anemiyekatkıda bulunmayı hedefledik. Biz çalısmaya 40 hasta (hemodiyaliz: 21, peritondiyaliz: 19) aldık. Hastaları hs-CRP6 (Grup B: 14, hemodiyaliz: 7, periton diyaliz: 7)degerlerine göre grupladık. Hastaların 22 tanesi tedavi grubu, 18 tanesi kontrolgrubu idi. Prohepcidinin EPO dozlarından, demir parametrelerinden, kronikinflamasyondan ne ölçüde etkilendigini ortaya koymaya çalıstık.ilk kez, düsük seviyede inflamasyona sahip diyalize giren hasta grubundastatin tedavisinin inflamasyon ve anemi belirteci olan prohepcidini anlamlıbiçimde azalttıgını (p < 0.05) gösterdik.
Özet (Çeviri)
The anemia of inflammation usually observed in patients with chronicinfections, malignancy, trauma, and inflammatory disorders. Until recently,comprehended little about its pathogenesis. It now appears that theinflammatory cytokine IL-6 induces production of hepcidin. Hepcidin is an ironregulatoryhormone that may be responsible for most or all of the features of thisdisorder.Hepcidin is a circulating antimicrobial peptide principally synthesized inthe liver. It has been recently suggested as a factor regulating the absorbtion ofdietary iron and its mobilization especially from macrophages and hepaticstores. Inflammation causes an increase of output of hepcidin that is a strongmediator of anemia of chronic diseases.Anemia in chronic kidney disease (CKD) is principally because oferythropoietin deficiency but these patients frequently have a chronicinflammatory condition. Chronic inflammatory state is because of many factorsthat, the uremic setting, enhanced proinflammatory cytokines, infections,atherosclerosis, etc?Elevated hepcidin in dialysis patient may be accountable for functionaliron deficiency and anemia. In dialysis patients frequently found low-gradeinflammation and also should accompany the elevated hepcidin levels. Currentlyvsuggested hypothesis that hepcidin might link anemia, inflammation and liverfunction in kidney disease.In our study intended to showing connect between hepcidin with anemia,inflammation parameters in dialysis patients and we purposed to investigateeffect of statins about that anemia, inflammation and hepcidin parameters. In ourstudy aimed to contribute to breaking circle cycle between chronic inflammationand anemia under cover of anti-inflammatory effect of statins. Our study consistof totaly fourty patients (hemodialysis: 21, peritoneal dialysis: 19). Therapygroup was including twenty-two patients (Group A: 26, hemodialysis: 12,peritoneal dialysis: 12). and control group was including eighteen patients(GroupB: 14, hemodialysis: 7, peritoneal dialysis: 7). We designed our study towardhsCRP marker (hs-CRP6; Grup B) of dialysis patientsand we showed prohepcidin levels how to be affected from using EPO doses,iron status parameters, chronic inflammation.In conclusion, we displayed first time the statin therapy significantlydecreased prohepcidin that marker of anemia and inflammation in dialysispatients with low grade inflammation (Grup A-therapy).