Diyaliz hastalarında hemodiyaliz esnasındaki kan basıncı değişimleri ve arteriyel sertlik göstergeleri ile ilişkisi
The relationship of blood pressure changes during hemodialysis with arterial stiffness indicators in hemodialysis patients
  1. Tez No: 750234
  2. Yazar: ALPER ŞENKALFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVER BOZTEPE DERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son Dönem Böbrek Hastalığı, kardiyovasküler (KV) mortalite ve morbidite artışına neden olan bir sağlık sorunudur. Renal replasman tedavilerinden (RRT) biri olan hemodiyaliz (HD) sırasında hastalarda, intradiyalitik hipotansiyon (İDH) ve intradiyalitik hipertansiyon (İDHT) gibi hemodinamik bozukluklar görülebilmektedir ve bu komplikasyonlar, HD hastalarında mortalite ve morbidite artışına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, arteriyel sertliğin (AS), İDH ve İDHT'ye neden olabileceğini düşündüren bulgular mevcuttur. Nabız dalga hızı (NDH), AS ölçümünde yaygın olarak kullanılan non invaziv bir yöntemdir. Çalışmamızda, HD hastalarında prediyalitik ve intradiyalitik NDH ölçümleri yapılarak, NDH'nin İDH ve İDHT gelişimi ile ilişkisinin ve intradiyalitik hemodinamik bozukluk gelişen hastalarda intradiyalitik NDH değişimlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza, düzenli HD tedavisi uygulanmakta olan, İDH tanılı 20 hasta, İDHT tanılı 11 hasta dahil edilerek, hastalar, HD'de hemodinamik bozukluk görülmeyen 29 hasta ile karşılaştırıldı. Hastaların, demografik verileri, son dönem böbrek hastalığı (SDBH) ve diğer hastalıklarıyla ilgili verileri, kullandıkları ilaçlar, 86 laboratuvar verileri, osilometrik ölçüm ile yapılan NDH ve diğer hemodinamik verileri kaydedildi. İntradiyalitik hipertansiyon tanılı hastalarda, prediyalik NDH, intradiyalitik normotansiyon grubuna göre daha yüksek bulundu. Kadınlarda, statin kullananlarda, interdiyalitik kilo alımı (İDKA) yüksek olan hastalarda İDH riski, İDHT riskine göre anlamlı yüksek bulunurken, diyabetes mellitus (DM) tanılı hastalarda, İDHT riski İDH riskine göre anlamlı yüksek bulundu. Hemodiyaliz boyunca görülen sistolik arteriyel kan basıncı (SKB) düşüşü ile, hemodiyaliz öncesi ölçülen SKB, diyastolik kan basıncı (DKB), nabız basıncı (NB), kardiyak output (KO), NDH ve augmentasyon indeksi (Aİ@75) arasında pozitif korelasyon izlendi. Hemodiyaliz sırasında SKB düşüşü fazla olan grupta, anlamlı NDH, KO ve atım hacmi (AH) düşüşü ve anlamlı nabız artışı izlenirken, total vasküler rezistans (TVR) değişimi anlamlı değildi. Nabız dalga hızı ile ölçülen AS artışı, intradiyalitik hemodinamik bozukluklara neden olabilir. İntradiyalitik hemodinamik bozukluklar, artmış mortalite ve morbidite nedeni olduğundan, SDBH hastalarında RRT modalitesi kararı verilirken AS düzeyi göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
End stage renal disease (ESRD) is a health problem which causes increase in cardiovascular (CV) mortality and morbidity. Hemodialysis (HD) is one of the renal replacement treatments. During HD, hemodynamic disturbances such as intradialytic hypotension (IDH) and intradialytic hypertension (IDHT) can be observed and these complications increase mortality and morbidity in HD patients. There are findings in studies suggesting that arterial stiffness may cause IDH and IDHT. Pulse Wave Velocity (PWV) is a commonly used non-invasive method in arterial stiffness measurement. By carrying out PWV measurements on HD patiens, PWV's relevance with IHT and IDHT as well as the change in intradialytic PWV in patients with hemodynamic disturbances is aimed to be observed in this study. In this study, 20 HD patients diagnosed with IDH, 11 HD patients diagnosed with IDHT are compared with 29 HD patients with no hemodynamic disturbances. Patients' demographic data, information on ESRD and their other diseases, medications they are on, laboratory findings, PWV measurements with oscillometric method and other hemodynamic data are recorded. Patients diagnosed with IDHT observed to have higher predialytic PWV compared to the control group. While the risk of IDH was found to be significantly 88 higher than the risk of IDHT in women, statin using patients, and patients with excessive interdialytic weight gain, it resulted in significantly higher risk of IDHT in patients with diabetes mellitus compared to the risk of IDH. In the measurement session, a positive correlation was observed between the decrease in systolic blood pressure (SBP) and pre-dialysis SBP, diastolic blood pressure (DBP), pulse pressure, cardiac output, PWV and augmentation index (AI@75). In the group with high SBP decrease during hemodialysis, significant PWV, cardiac output and stroke volume decrease, and significant heart rate increase were observed, while total vascular resistance change was not significant. Increased arterial stiffness measured by PWV may cause intradialytic hemodynamic disturbance. Since intradialytic hemodynamic disorders cause increased mortality and morbidity, arterial stiffness level should be considered when deciding on the renal replacement therapy modality in end stage renal disease patients.