Laparatomilerde operasyon öncesi uygulanan 1 gram intravenöz parasetamolün postoperatif analjezi ve morfin tüketimine etkileri
The effects of 1 gram intravenous paracetamol given prior to laparotomy on postoperative analgesia and morphine consumption effects
- Tez No: 289308
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. ALP GURBET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZETAmaç: Parasetamol, primer olarak santral sinir sistemi üzerinde santral siklooksijenaz inhibisyonu yoluyla ve olasılıkla serotoninerjik sistemle indirekt etki ettiğine inanılan nonopioid bir ajandır. Bu çalışmamızda, laparatomi ile total abdominal histerektomi yapılan olgulara intravenöz 1 gram parasetamol, preoperatif veya intraoperatif verilerek postoperatif analjezik etkisinin saptaması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, elektif total abdominal histerektomi yapılacak 90 olgu randomize edilerek eşit 3 gruba ayrıldı. Grup I'deki olgulara indüksiyondan 30 dakika önce 1 gr iv parasetamol, grup II'deki olgulara cilt insizyonu kapatılmadan önce 1 gr iv parasetamol, Grup III'deki olgulara indüksiyondan 30 dakika önce ve cilt insizyonu kapatılmadan öce iv serum fizyolojik verildi. Postoperatif tüm olgulara morfin ile iv hasta kontrollü analjezi uygulandı. Postoperatif dönemde olguların dinlenme ve hareket halindeki ağrı skorları, sedasyon skorları, hemodinamik parametreler, morfin tüketimi, yan etkiler, hasta ve hemşire tedavi memnuniyeti, hastanede kalış süreleri izlenerek kaydedildi.Bulgular: Kontrol grubunda hareket ve dinlenme halindeki ağrı skorları ve postoperatif tüm zaman dilimlerindeki morfin tüketimi grup I ve grup II'den anlamlı olarak yüksek bulundu. 24 saatlik toplam morfin tüketim miktarları karşılaştırıldığında kontrol grubunda, medikasyon verilen gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Grup I ile grup II karşılaştırıldığında grup II'de toplam morfin tüketimi anlamlı olarak yüksek bulundu.Sonuç: Total abdominal histerektomi operasyonu olan olgularda uyguladığımız preemptif 1 gr iv parasetamolün intraoperatif ve postoperatif hemodinami üzerine olumsuz etkilerinin olmadığını, postoperatif dönemde etkin bir analjezi sağladığını, postoperatif morfin tüketimini ve yan etkileri azaltarak, hasta memnuniyetini arttırdığını ve hastanede kalış süresini kısalttığını saptadık.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF 1 GRAM INTRAVENOUS PARACETAMOL GIVEN PRIOR TO LAPAROTOMY ON POSTOPERATIVE ANALGESIA AND MORPHINE CONSUMPTION EFFECTSAim of investigation: Paracetamol, is thought to be primarily a cyclooxygenase inhibitor acting through central nervous system. Indirectly paracetamol is through the serotoninergic system as a non opioid analgesic. In this study, total abdominal hysterectomy patients were given 1 g iv paracetamol preoperatively or intraoperatively to define postoperative analgesic effects.Methods: 90 patients undergoing total abdominal hysterectomy were enrolled to the study. Patients were randomized into three groups: in group I, 1gram iv paracetamol was given 30 minutes prior to induction. In group II, 1 gram paracetamol was given prior to skin closure. Group III was the control group and receivied saline as plasebo. Postoperatively, all patients receivied morphine via patient controlled analgesia pump. Posoperatively rest and activitiy pain scores, sedation scores and hemodynamic parameters, postoperative morphine consumption, side effects, patient and nurse satisfaction and total hospital stay were recorded.Results: In the control group at rest and activity pain scores, periodic and total morphine consumption via patient controlled analgesia pump were greater than group I and group II. When comparing group I and group II total morphine consumption was much greater in group II.Conclusion: In total abdominal hysterectomy preemptive 1 gram iv paracetamol intraoperatively and postoperatively did not result in any untoward hemodynamic effects. Moreover in the postoperative period, it provided patient