İrritabl barsak sendromlu hastalarda kefirin semptomlar ve hayat kalitesi üzerine olan etkileri
Effects of kefir on symptoms and quality of life in patients with irritable bowel syndrome
- Tez No: 289309
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT GÜLTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İrritabl barsak sendromu (IBS), semptomatik tedavilerin kullanıldığı kronik bir hastalıktır. Probiyotikler, tüm IBS alt tiplerinde kullanılabilen güvenli bir tedavi seçeneğidirler. Biz bu çalışmada, kendine özgü bir probiyotik olan kefirin, IBS hastalarındaki semptomlar ve hayat kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık.Roma 3 kriterlerine göre IBS tanısı konan 55 hasta 4 hafta süreyle günde iki kez 200cc kefir veya plasebo almak üzere randomize edildi.
Özet (Çeviri)
Irritable bowel syndrome (IBS) is a chronic disorder in which symptomatic treatments are used. Probiotics are a safe therapeutic option in IBS for all subtypes. In this study, we aim to investigate effects of kefir which is a unique probiotic, on symptoms and quality of life in patients with IBS.Fifty five patients with a diagnosis of IBS according to Rome III criteria were randomized to receive kefir 200cc bid or plasebo for 4 weeks.