İrritabl barsak sendromlu hastalarda kardiyak risk ve antropometrik ölçümlerin değerlendirilmesi
Irritable BOOT syndrome in patients cardiac risk and anthropometric measurements evaluation
  1. Tez No: 759720
  2. Yazar: MUHAMMED ALPEREN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TUĞBA OZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: İrritabl barsak sendromu(İBS); karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, dışkılama sıklığında ve dışkı şeklinde değişiklikler ile karakterize, herhangi bir organik patolojinin saptanamadığı, en yaygın gastrointestinal sistem bozukluklarından biridir. Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 2016 yılında, tüm ölümlerin yaklaşık %31'i, yani yaklaşık 17,9 milyon kişi, kardiyovasküler hastalıklara bağlı yaşamını yitirmiştir. Ayrıca bilinen bir kardiyovasküler hastalığı olmayan 30'lu yaşlardaki bireylerde, ömür boyu genel kardiyovasküler hastalığa yakalanma riski %50'ye yaklaşmaktadır. Bu çalışmada İrritabl barsak sendromu tanılı hastalarda, kardiyak risk faktörlerinin ve bazı antropometrik ölçümlerin normal vaka grubu ile karşılaştırılması planlandı. Materyal-Metod: Çalışmaya Roma-IV tanı kriterlerine göre İBS tanısı alan 100 hasta ve herhangi bir sistemik hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan benzer yaş ve cinsiyette olan 100 kontrol grubu vaka dahil edildi. Hasta grubunun ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet, boy, kilo, ofis kan basıncı ölçümü, bel çevresi ölçümü, vücut kitle indeksi, lipit paneli, açlık kan şekeri, açlık insulin değerleri kaydedildi. Bireylerin mevcut verileri ile HOMA-IR(İnsülin Direnci), Plazma Aterojenite İndeksi(PAİ), Visseral Adipozite İndeksi(VAİ), Vücut Şekil İndeksi(ABSI), Framingham risk skoru, SCORE risk skoru, PROCAM risk skoru hesaplandı ve sonuçların hasta-kontrol grupları arasında karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Irritable bowel syndrome (IBS); it is characterized by abdominal pain, discomfort in the abdomen, changes in stool frequency and stool form. this disease can not be detected organic pathology and it is one of the most common gastrointestinal system disorders. However, according to the data of the World Health Organization(WHO), approximately 31% of all deaths, that is, approximately 17.9 million people, died due to cardiovascular diseases in 2016. In addition, individuals aged around 30 years without a known cardiovascular disease have a lifetime risk of developing a general cardiovascular disease approaching 50%. In this study, it was planned to compare cardiac risk factors and some anthropometric measurements in patients with irritable bowel syndrome with the normal case group. Material-Methods: 100 patients diagnosed with IBS according to the Rome-IV diagnostic criteria and 100 control group cases of similar age and gender without any systemic disease and drug use were included in the study. Age, gender, height, weight, office blood pressure measurement, waist circumference measurement, body mass index, lipid panel, fasting blood sugar, fasting insulin values of the patient group and control group were recorded. HOMA-IR (Insulin Resistance), Plasma Atherogenicity Index (PAI), Visceral Adiposity Index (VAI), Body Shape Index (ABSI), Framingham risk score, SCORE risk score, PROCAM risk score were calculated with the available data of the individuals. And these results were compared between groups. Results and Conclusıons: The patient group diagnosed with IBS and the control group were compared.